Dávejte pozor na mezeru. Toto hlášení varuje cestující v anglicky mluvících zemích před prostorem mezi nástupištěm a vlakem. Pokud bychom tento výraz aplikovali na téma rovnosti odměňování mužů a žen, mohli bychom říci "dejte pozor na genderovou mzdovou propast". Rozdíly v platu mezi muži a ženami jsou v České republice stále alarmující, přičemž ženy na stejné pozici vydělávají méně. Evropská unie se snaží tento problém řešit prostřednictvím legislativních kroků.
Rozdíly v odměňování mužů a žen jsou v celé EU. Podle Eurostatu muži v Evropě vydělávají v průměru o 12,7 % více než ženy, v Česku je tento rozdíl dokonce 17,9 %, což je třetí nejhorší hodnota v EU. Tento problém je způsoben genderovou diskriminací, nízkým zastoupením žen na vedoucích pozicích a převážně neplacenou péči o rodinu, kterou zajišťují ženy. Rozdíly v platech mají dlouhodobý dopad na kvalitu života žen, jejich riziko chudoby a nižší důchody.“ říká Marcela Hrdá, partnerka poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Řešení jsou přitom nasnadě. Vedle nastavení transparentní odměňovací politiky a pravidelné analýzy odměňování jsou to především opatření umožňující ženám kariérně růst a skloubit práci s rodinou. „To znamená vytvořit flexibilní pracovní podmínky, které nejenom že zajistí na pracovním trhu více žen, ale také jim dovolí být jeho stabilní součástí. S tím souvisí i školení managementu o tom, jak je možné pomocí těchto změn podporovat rovnost,“ dodává Romana Zeman, ESG manažerka společnosti Moore Advisory CZ.
Čtěte také
Evropská unie schválila směrnici o transparentnosti odměňování, která požaduje vysvětlení, pokud rozdíly mezi platy mužů a žen ve firmě přesáhnou 5 % a nejsou objektivně zdůvodnitelné. Společnosti budou muset sdílet mzdové informace a přijmout opatření, pokud tento rozdíl neodůvodní. Směrnice zavádí i sankce pro porušení pravidel, včetně pokut. Oznamovací povinnost platí pro firmy s více než 250 zaměstnanci od června 2027, pro menší firmy až od roku 2031,“ vysvětluje Romana Zeman.
Dalším důležitým nástrojem pro spravedlivé ohodnocení za práci je směrnice o podávání zpráv o udržitelnosti podniků (CSRD). Ta klade důraz na snížení gender pay gap coby podstatného aspektu sociální oblasti ESG.
Témata: ženy, muži, platy / mzdy
Související
8. října 2024 8:42
12. února 2024 10:31
13. června 2023 8:56
9. května 2023 10:41
23. března 2023 19:59
11. prosince 2022 20:15