Daně a mzdy

Ilustrační fotografie

Daň z nemovitosti 2025 - mění se pravidla. Co všechno bude jinak?

Daně a mzdy

Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká osob, které v loňském roce nabyly nemovitost, její část nebo u nichž došlo k významné změně vlastněné nemovitosti, například k přístavbě, změně výměry pozemku či jiným úpravám. Pokud ke změnám nedošlo, není potřeba přiznání podávat – finanční správa zohlední případné úpravy automaticky, například změny koeficientů v obcích.

Daně, ilustrační fotografie

Daně a odvody 2025: Změny u nemovitostí, dohodářů i paušální daně

Daně a mzdy

V roce 2025 se zaměstnanci a podnikatelé setkají s několika změnami v oblasti daní. Vzhledem k nárůstu průměrné mzdy dojde k úpravám progresivní daně, limitu pro osvobození nepeněžních benefitů či maximálního vyměřovacího základu. Nově také vzrostou daně z nemovitostí a hazardu. V následujícím textu přinášíme přehled těchto důležitých novinek, které ovlivní daňovou oblast v příštím roce.

Ilustrační fotografie

Daňové změny 2025: Co přinese nový rok pro vaše finance?

Daně a mzdy

Pro příští rok se zvyšuje daňové zatížení OSVČ platící minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění i pro OSVČ v prvním paušálním režimu. Více na pojistném zaplatí i zaměstnanci s nadstandardními příjmy, zaměstnanci pracující na zkrácený úvazek s nízkou mzdou nebo osoby bez zdanitelných příjmů. Bude však možné si více přivydělat bez odvodů pojistného na pracovní dohody. Jaké jsou hlavní daňové novinky? 

Ilustrační fotografie

Změny v zákoníku práce v roce 2025: Jak novela ovlivní vaše odměny?

Daně a mzdy

Od 1. ledna 2025 vstoupí v platnost novela zákoníku práce, která zásadně ovlivní systém odměňování zaměstnanců v České republice. Mezi klíčové změny patří zrušení institutu zaručené mzdy v soukromém sektoru, zavedení zaručeného platu pro veřejnou sféru a nový mechanismus valorizace minimální mzdy. Tématu se dále věnuje Adam Hussein, advokátní koncipient z advokátní kanceláře BDO Legal a odborník na pracovní právo.

Ilustrační fotografie

Mzdy překvapily: Růst předčil očekávání i prognózy ČNB

Daně a mzdy Komentář

Růst mezd ve třetím letošním čtvrtletí překvapil. Je vyšší, než se čekalo. Zaměstnanci zjevně úspěšně firmy tlačí k tomu, aby přidávaly a rychleji tak kompenzovaly pokles reálných příjmů, který byl v letech 2019 až 2024 v Česku prakticky nejvýraznější ze všech zemí OECD. V zásadě přitom platí, že čím větší firma, tím výrazněji přidává. Rychlejší přidávání může souviset také s konsolidačním balíčkem, jenž vstoupil v platnost letos. Balíček omezuje některé zaměstnanecké benefity, takže zaměstnanci jsou motivovanější žádat o kompenzaci za výpadek benefitů právě v podobě navýšení mezd.

Ilustrační fotografie

Daňové změny 2025: Nová pravidla zasáhnou zaměstnance, podnikatele i investory

Daně a mzdy

Od 1. ledna 2025 vstoupí v účinnost řada nových daňových opatření, která přinášejí významné změny pro jednotlivce i firmy. Mezi hlavní změny patří omezení daňového osvobození pro příjmy z prodeje cenných papírů, úpravy v oblasti DPH a zavedení osvobození příjmů z kryptoaktiv fyzickými osobami. 

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Jaká jsou daňová pravidla pro vysoké příjmy v roce 2025?

Z důvodu zvýšení maximálního vyměřovacího základu zaplatí v nadcházejícím roce lidé s vysokými příjmy více na sociálním pojištění. Naopak ale mohou ušetřit na dani z příjmu díky posunutí výše průměrné mzdy. 23% sazbě daně totiž budou podléhat příjmy až nad daňový základ 1 676 052 korun.

Fiala, Petr (ODS)

Fiala a předvolební sliby? Trvá si na platech jako v Německu

Daně a mzdy

Premiér Petr Fiala (ODS) při příležitosti 35. výročí sametové revoluce vyzval podle serveru Globe24.cz voliče k podpoře dalšího funkčního období své vlády. Slíbil, že by Češi mohli díky jeho politice dosáhnout na úroveň platů v Německu a Rakousku. Navzdory ostré kritice Fiala trvá na svém a zdůrazňuje, že sebevědomí je klíčem k úspěchu.

Fiala, Petr (ODS)

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Daně a mzdy Komentář

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Ilustrační fotografie

Chcete žádat o vrácení DPH z EU? Dnes máte poslední možnost

Daně a mzdy

České firmy a podnikatelé mají možnost získat zpět DPH, kterou zaplatili v rámci EU. O vracení za minulý rok lze ale zažádat pouze do 30. září, samotný proces navíc často vyžaduje znalost specifik jednotlivých států. Jak při podání žádosti postupovat a na co si dát pozor?

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí

Daně a mzdy

Stanjura a platy státních zaměstnanců: Středula ministrův slib špatně pochopil

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) začátkem měsíce podle šéfa odborů Josefa Středuly naznačil, že platy státních zaměstnanců vzrostou od ledna o osm procent. Jak však nyní potvrdilo ministerstvo financí, zvýšení se omezí na pět procent, a to s výjimkou učitelů. Ministerstvo zároveň odmítlo, že by Stanjura slíbil vyšší navýšení, jak tvrdí Středula, a označilo to za nedorozumění.

Markéta Pekarová Adamová

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Daně a mzdy

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Ilustrační fotografie

Průměrná mzda vzrostla reálně téměř o čtyři procenta. Skvělá zpráva pro zaměstnance

Daně a mzdy Komentář

„Vzhledem k pokračujícímu pnutí na trhu práce lze očekávat, že po celý letošní i příští rok porostou reálné mzdy. Díky tomu se bude zvyšovat spotřeba domácností, která je hlavním motorem růstu české ekonomiky. Lepší ohodnocení zaměstnanců povede k vyššímu výběru daně z přidané hodnoty i daně z příjmů fyzických osob,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Jurečka překvapil: Minimální mzda naroste na téměř 21 tisíc. Lidé se "brzy" dočkají až 29 tisíc

Daně a mzdy

V příštím roce se minimální mzda zvýší o 1900 Kč, z aktuálních 18.900 Kč na 20.800 Kč měsíčně. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Původní odhad ministerstva z počátku srpna předpokládal nárůst na 20.600 Kč, což byl návrh zaslaný do meziresortního připomínkového řízení.

Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Daně a mzdy

KRACH JEDNÁNÍ: Zvýšení platů od září 2024 nemusí nastat. Odbory zvažují stávku

Vláda a odbory se nedohodly na plánovaném zvýšení platů státních úředníků, které mělo začít v září. Kabinet navrhoval zvýšení platů pouze malému počtu státních zaměstnanců, a to o tři až pět procent, což odbory považují za nedostatečné. Odbory obvinily vládu z nátlaku, že pokud neakceptují její návrh, nemusí k žádnému zvýšení platů od září 2024 vůbec dojít.

Platy státních zaměstnanců: Nejsou peníze, vláda odboráře postavila před

Platy státních zaměstnanců: Nejsou peníze, vláda odboráře postavila před "hotovou věc". Ti vymysleli nový plán

Daně a mzdy

Odboráři a vláda se v úterý nedohodli na navýšení platů ve veřejném sektoru od září, a proto se zvažují další možnosti. Jednání budou pokračovat ve středu před zasedáním vlády, přičemž navýšení je pravděpodobně plánováno až na začátek příštího roku, uvedl předseda ČMKOS Josef Středula. Informaci přinesl server Globe24.cz.

Aktuálně se děje

8. ledna 2025 15:40

Důchodci se v Česku mohou mít lépe, než pracující

V České republice mohou někteří občané při odchodu do starobního důchodu zaznamenat zvýšení své životní úrovně, především díky konstrukci systému důchodového zabezpečení. Tento jev je výsledkem solidarity v důchodovém systému a odlišného daňového zatížení důchodů oproti příjmům ze zaměstnání.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy