Reportér

Ilustrační fotografie

Na co si dát pozor, pokud se chystáte autem na hory. V Rakousku hrozí netradiční pokuty

Reportér

Nejezdíte v zimě na hory vlastním vozem často a máte v určitých otázkách pochybnosti? Věděli jste, že například v Rakousku můžete dostat pokutu až 500 EUR za neupevněný náklad včetně lyží a můžete být také pokutování za prohřešky, o kterých jste možná ani netušili? Mnoho lidí si také v kritické chvíli neuvědomí, že mohou v mnoha případech požádat o pomoc svoji asistenční službu.

Ilustrační fotografie

Lékaře na telefonu vyhledal o svátcích rekordní počet lidí

Reportér

Vánoční svátky jsou tradičně obdobím, kdy nápor pacientů na pohotovostech nemocnic dramaticky vzrůstá a několika hodinové čekaní na ošetření nebývá výjimkou. Letos opět přeplněným pohotovostem výrazně pomohla telemedicína. Možnost konzultovat své zdravotní problémy nejprve s lékařem na dálku vyhledává veřejnost stále častěji. Mnohdy pak osobní návštěva na pohotovosti není potřeba a pacientům stačí symptomatická léčba, nasazení léků na snížení teploty, klid a dostatečný příjem tekutin. 

Ilustrační fotografie

Kolik zaplatí rodiny v Česku za hlídání a úklid v roce 2025?

Reportér

Průměrné ceny za hlídání dětí a úklid domácnosti v roce 2025 dosahují 199 Kč a 209 Kč za hodinu, což představuje nárůst v průměru o 15 Kč oproti loňskému roku. Zároveň však poptávka po těchto službách vzrostla o 25 %, což ukazuje že rodiny a domácnosti si nebojí říct o pomoc.

Ilustrační fotografie

Skončil provoz domovů pro děti do tří let. O všechny děti z bývalých „kojeňáků“ je postaráno

Reportér

Činnost dětských domovů pro děti do 3 let věku (DD3), označovaných také jako kojenecké ústavy, byla ke konci roku 2024 ukončena. Pro všechny děti byla nalezena jiná forma péče, která lépe odpovídá jejich konkrétním potřebám. DD3 představovaly překonanou službu, která není prospěšná pro vývoj nejmenších dětí. Česká republika navíc byla jednou z posledních evropských zemí, která tuto službu umožňovala. MPSV podporuje především neústavní péči.

Ilustrační fotografie

Češi během Vánoc přibrali průměrně dva až pět kilogramů. Fitness centra se těší na zisk

Reportér Komentář

„Sobota, 31. prosince. Novoroční předsevzetí,“ zapisuje si Bridget Jonesová do deníku a pokračuje: „BUDU chodit do posilovny třikrát týdně – a nejen, abych si mohla koupit sendvič.“ V pokračování Deníku Bridget Jonesové hrdinka odhaluje, kolik zůstala předsevzetí dlužna. „Pondělí, 28. dubna,“ nadepisuje stránku, „Letošní počet návštěv posilovny: 1, cena roční permanentky: 370 liber; cena jedné návštěvy posilovny: 123 liber.“

Ilustrační fotografie

Fotovoltaika bez baterie: Úspory poloviční, potenciál nevyužitý

Reportér Komentář

Rozmach udržitelných zdrojů elektrické energie má vesměs pozitivní dopady. Ale přináší i problémy v distribuční soustavě a také situace, kdy je elektřiny takový nadbytek, že její cena klesá do záporných hodnot. Taková situace nastává při splnění několika podmínek a zejména pak v době, kdy se sejde výroba elektřiny ze slunce a z větru ve stejnou dobu. 

Ilustrační fotografie

100 tisíc nelegálních kotlů stále v provozu. Ohrožují zdraví a mohou přinést pokuty až 50 tisíc Kč

Reportér

V ČR je navzdory zákazu nadále v provozu jako hlavní zdroj tepla téměř 100 000 neekologických kotlů. Zákaz kotlů, které nesplňují parametry třetí a vyšší emisní třídy, platí od letošního září. Tehdy lidé využívali jako hlavní zdroj tepla téměř 150 000 nevyhovujících kotlů, uvedl prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka. Dotýká se to hlavně domácností na venkově, kde lidé byli dlouhá léta zvyklí používat staré kotle na tuhá paliva nejen k vytápění, ale i k ohřevu vody.

Ilustrační fotografie

Adventní shon: Když spěch a nedbalost přinášejí neštěstí

Reportér

Adventní období má být časem klidu, radosti a očekávání Vánoc. Ve skutečnosti se však často mění v hektický maraton, kdy nás pohltí nákupní horečka a přeplněné obchody. Předvánoční nákupy doprovází nejen stres a spěch, ale také rostoucí riziko dopravních nehod. Zácpy na příjezdových komunikacích, přetížená parkoviště, brzké stmívání a často nepříznivé počasí jsou jen některé z faktorů, které činí předvánoční provoz obzvláště náročným.

Ilustrační fotografie

Reportér

Je během Black Friday opravdu výhodné nakupovat?

Věděli jste, že Češi během slevové akce Black Friday v roce 2022 utratili okolo 7 miliard korun? Toto číslo je důkazem toho, že Black Friday rezonuje mezi zákazníky nejen ve světě, ale také u nás. Ne všechno, co se třpytí, je ale zlato. Řada spotřebitelů má pochybnosti, zda jsou slevy opravdu tak výhodné, jak se zdá. V následujících řádcích se podíváme na to, jak se během Black Friday nenechat napálit a nakoupit opravdu výhodně. 

Ilustrační fotografie

Pozor, kde kupujete dálniční známku: Vyhněte se rizikovým prodejcům

Reportér

Přibližně tři miliony lidí v České republice každý rok nakoupí dálniční známku. Cena roční viněty letos přitom vzrostla z 1 500 korun na 2 300 korun a s navýšením na 2 440 korun se počítá i pro nadcházející rok. Mnozí spotřebitelé však zaplatí ještě více, pokud nechtěně nakoupí známku prostřednictvím neoficiálních webů. Při vyhledávání dálničních známek na internetu se totiž objevuje řada stránek, jejichž vzhled může spotřebitele snadno oklamat a navodit dojem, že jde o oficiální prodejce.

Ilustrační fotografie

Reportér

Maďarsko láká na termály i vánoční trhy: Na co si dát pozor, když jedete autem

Maďarsko je známé svými termálními lázněmi, které jsou ideální pro relaxaci v podzimním a zimním počasí. Lázně jako Szechényi v Budapešti nebo Hévíz u Balatonu, ale i mnoho dalších, nabízejí teplé minerální vody, které vás zahřejí a uvolní. Budapešť je plná historických památek, muzeí a galerií. Můžete navštívit Budínský hrad, Parlament nebo se projít po Andrássyho třídě s kávou, punčem či svařákem v ruce. V prosinci jsou také velmi populární vánoční trhy, které nabízejí jedinečnou atmosféru. Pokud se tam chystáte na výlet autem, měli byste vědět následující věci. 

Pětitisícová státovka z roku 1919

Rarita mezi bankovkami vstupuje v ČR do dražby

Reportér

Pětitisícová státovka z roku 1919, nejvzácnější československé platidlo, vstoupí  15. listopadu 2024 do dražby. Rekord z roku 2020, kdy byla vydražena její perforovaná verze za 14,5 miliónů Kč, a stala se tak nejcennější bankovkou v ČR, bude pravděpodobně překonán. V listopadové dražbě se bude totiž jednat o neperforovanou pětitisícovku, u které jsou známy pouze 2 exempláře na světě, a to v soukromých sbírkách.

Ilustrační fotografie

Zimní pneumatiky: Proč přezout a co hrozí od 1. listopadu?

Reportér

S příchodem listopadu by měli řidiči věnovat pozornost stavu svých pneumatik, zejména pokud stále používají letní. Podzimní počasí přináší nejen husté mlhy, ale i první mrazíky, které výrazně hrozí smyku a delší brzdné dráhy. Proč je tedy důležité přezout na zimní pneumatiky? Jaké jsou u nás pravidla a co si dát pozor při cestách do zahraničí? A navíc, jak se na absenci zimních pneumatik dívají pojišťovny? Na tyto otázky vám odpoví náš článek.

Český astronaut a armádní bojový pilot Aleš Svoboda

Český astronaut Aleš Svoboda zahajuje první fázi svého kosmického výcviku

Reportér

Český astronaut a armádní bojový pilot Aleš Svoboda v těchto dnech zahajuje první fázi svého výcviku jako záložní člen týmu astronautů Evropské kosmické agentury (ESA). Tento mezník nastal symbolicky v den, kdy jsme si připomínali vznik samostatného československého státu, a podtrhuje nejen rostoucí význam České republiky ve vesmírných misích, ale také ambice Čechů přispět k technologickému pokroku v oblastech s vysokou přidanou hodnotou.

Ilustrační fotografie

Reportér

Reklamace potravin: Na co máte nárok a jak správně postupovat

Ačkoliv potraviny patří mezi nejčastěji nakupované zboží, reklamovány jsou jen zřídka. Důvody jsou zřejmé – jde o relativně drobné částky, ztracená účtenka znamená obtíže při prokazování nákupu nebo si spotřebitelé vyhodnotí, že plesnivá pomazánka nestojí za to, aby jeli zpět do obchodu a hádali se s pokladní. Spotřebitelé by však na reklamaci potravin neměli rezignovat, byť se pravidla, která znají například při reklamaci elektroniky, poněkud liší.

Ilustrační fotografie

Změna času: Jaké má dopady na zdraví lidí?

Reportér

Dvakrát ročně procházíme změnou času, kdy si přenastavujeme hodiny a přizpůsobujeme se novému rytmu dne. Tento přechod, ať už na letní či zimní čas, však není bez následků. Výzkumy naznačují, že tato změna může mít významné dopady na naše zdraví, a to nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě. 

Ilustrační fotografie

Moravská vína ohromila Kanadu: 22 medailí z největší severoamerické soutěže

Reportér

Čeští a moravští vinaři dosáhli významného úspěchu na Selections Mondiales des Vins v Kanadě, největší vinařské soutěži v Severní Americe. Tato prestižní soutěž, konaná v Montrealu, přilákala letos více než 1660 vín z 30 zemí světa. Česká republika vyslala do soutěže 54 vín od 15 vinařství, která si odnesla úctyhodných 22 medailí. Mezi nimi pět vín skončilo mezi nejlepšími v prestižní TOP50.

Aktuálně se děje

14. ledna 2025 3:34

Příspěvek na bydlení 2025: Kdo má nárok a jak o něj žádat

V roce 2025 se podmínky pro získání příspěvku na bydlení mírně změnily, což může ovlivnit mnoho domácností. Tato dávka je určena pro osoby, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich čistého příjmu. Pokud tedy vaše výdaje na bydlení převyšují tuto hranici, můžete mít nárok na finanční podporu.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy