Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Byli jste letos přihlášení na úřadu práce? Možná vám stát něco vrátí na daních

Úřad práce
Úřad práce
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Zaměstnanci, kteří byli po část roku 2024 nezaměstnaní, obdrží zpravidla roční daňový přeplatek. Jak vysoká může být částka daňového přeplatku za letošní rok? Proč se vyplatí evidovat na úřadu práce i v případě obdržení odstupného? Musí si nezaměstnaní platit pojistné? 

V ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání za rok 2024 se uplatní roční sleva na poplatníka ve výši 30 840 Kč, bez ohledu na počet skutečně odpracovaných měsíců. Zaměstnanci, kteří za rok 2024 neodpracují všech dvanáct měsíců, tedy během roku nevyužijí v plném rozsahu všechny měsíční slevy na poplatníka, což je důvodem pro obdržení ročního daňového přeplatku. Měsíční částka daňového přeplatku bude činit 2 570 Kč za každý měsíc nezaměstnanosti, maximálně však do částky zaplacené zálohové daně z příjmu během roku.

Na výši ročního daňového přeplatku z důvodu nezaměstnanosti po dobu několika měsíců během roku 2024 nemá vliv, zdali se daňový poplatník evidoval během nezaměstnanosti na úřadu práce či nikoliv. V obou případech bude částka daňového přeplatku stejně vysoká. „S ohledem na výpočet ročního daňového přeplatku není evidence na úřadu práce nutností, ale rozhodně se vyplatí pro účely zdravotního a sociálního pojištění,“ dodává Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.

Mezi státní pojištěnce, za které platí zdravotní pojištění stát, patří i občané v evidenci na úřadu práce. Evidencí na úřadu práce v případě dočasné nezaměstnanosti je tak vyřešen pojistný vztah u zdravotní pojišťovny. Dočasně nezaměstnaní občané bez evidence na úřadu práce si musí sami platit zdravotní pojištění jako osoby bez zdanitelných příjmů, za každý měsíc v roce 2024 v částce 2 552 Kč a za každý měsíc v roce 2025 v částce 2 808 Kč.

V případě nezaměstnanosti bez evidence na úřadu práce není, na rozdíl od zdravotního pojištění, nutné platit sociální pojištění, ale současně se dané období nehodnotí pro důchodové účely. Evidencí na úřadu práce se přitom zvyšuje doba pojištění ovlivňující důchodové nároky. „Krátkodobá evidence na úřadu práce, když náleží podpora v nezaměstnanosti, se hodnotí jako náhradní doba pojištění, u dlouhodobé nezaměstnanosti platí již značná omezení,“ doplňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Forvis Mazars.

Při obdržení výpovědi z důvodů, na kterých nenese zaměstnanec vinu, náleží zaměstnanci odstupné dle zákoníku práce. Obdržení odstupného přitom není důvodem pro neregistrování se na úřadu práce. „I v těchto případech totiž náleží od letošního roku podpora v nezaměstnanosti od prvního měsíce a současně je vyřešena situace ohledně povinného pojistného,“ objasňuje Gabriela Ivanco daňová poradkyně společnosti Forvis Mazars.

Témata:  Úřad práce nezaměstnanost

Aktuálně se děje

14. ledna 2025 3:34

Příspěvek na bydlení 2025: Kdo má nárok a jak o něj žádat

V roce 2025 se podmínky pro získání příspěvku na bydlení mírně změnily, což může ovlivnit mnoho domácností. Tato dávka je určena pro osoby, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich čistého příjmu. Pokud tedy vaše výdaje na bydlení převyšují tuto hranici, můžete mít nárok na finanční podporu.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Koupě nemovitosti nekončí podpisem. Nezapomeňte na daňové přiznání

Koupě nemovitosti není jednoduchý proces. Pokud si myslíte, že po podpisu smlouvy máte všechny povinnosti za sebou, možná vás překvapí opak. Kdo si pořídil nemovitost v průběhu roku 2024, musí do konce ledna 2025 odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitosti. Naopak ti, kteří již nemovitost vlastní delší dobu a neprovedli na ní výrazné rekonstrukce, obdrží v květnu složenku s informacemi o výši platby, buď do datové schránky, nebo klasickou poštou.