Kvalita vody ve vašem domově a ve vaší sklenici nezávisí pouze na jejím zdroji, ale také na stavu potrubí a vodovodních rozvodů, které k vám vodu vedou. Starší nebo nekvalitní potrubí může znamenat zejména nevítanou zdravotní hrozbu. Rizika spojená s nekvalitními trubkami jsou často mnohem větší, než si lidé uvědomují.
„Závadné potrubí může vážně ohrozit zdraví, protože umožňuje kontaminaci vody různými škodlivými látkami. Například olověné potrubí, stále běžné ve starších budovách, uvolňuje toxické látky, které mohou negativně ovlivnit nervový systém a vývoj dětí, těhotných žen i seniorů. Porézní a poškozené trubky často hostí bakterie, jako je Legionella nebo E. coli, které způsobují nebezpečné infekce. Navíc nevhodné plastové materiály mohou do vody uvolňovat těžké kovy a jiné nebezpečné látky , ohrožující zdraví konzumentů,“ říká Jaroslav Žák ze společnosti BWT.
Nekvalitní potrubí také snižuje kvalitu vody, což je sice menší, nikoli však zanedbatelný problém. Korodující ocelové trubky totiž způsobují hnědé či rezavé zabarvení vody, což znamená snížení kvality při používání vody. Usazeniny nebo chemické reakce v potrubí mohou měnit chuť i vůni vody, čímž ji činí méně vhodnou pro pití i vaření.
Technické problémy jsou dalším důsledkem. Korozní usazeniny omezují průtok vody, což zhoršuje funkčnost celého systému. Stárnoucí potrubí častěji praská, což vede k únikům vody, vzniku vlhkosti a plísní v budovách. Nekvalitní materiály mají obecně kratší životnost, což zvyšuje náklady na opravy a údržbu. Úniky vody mají navíc ekologické a finanční dopady. Plýtvání pitnou vodou zatěžuje životní prostředí a zvyšuje poplatky za vodné a stočné. Opakované opravy a výměny pak přinášejí vyšší dlouhodobé výdaje.
„Řešení těchto problémů spočívá v prevenci. Pravidelné kontroly potrubí odborníky umožní včasné odhalení problémů. Při výměně potrubí je vhodné vybírat kvalitní materiály, například měď, nerezovou ocel nebo moderní certifikované plasty. Filtrační systémy pak mohou dále zlepšit kvalitu vody odstraněním nežádoucích látek a obohatit ji naopak například o zdraví prospěšné minerály,“ říká Jaroslav Žák ze společnosti BWT.
Příjemnou variantou je tzv. poddřezové řešení, které se skládá z pevné části a filtru. Tyto filtry dokáží odstranit nežádoucí látky jako jsou těžké kovy (měď, olovo, nikl), vápník, vodní kámen, chlor a další hrubé i jemné nečistoty. Některé z filtrů jsou schopné odfiltrovat i mikroplasty či bakterie a viry. Technologie navíc obohatí vodu hořčíkem, popř. i zinkem, má tedy navíc mineralizační účinek.
Stejně tak komplexně vylepší senzorické vlastnosti vody, odstraní zákal, zápach a přidají příjemnou chuť. Vedle filtrů umístěných pod kuchyňský dřez jsou také stále populárnější výdejníky vody, které vyrobí chlazenou či chlazenou perlivou vodu přímo v kuchyni. Výdejníky vody mohou být stejně jako filtry umístěny do skříňky pod dřez nebo v designovém provedení přímo na kuchyňskou linku. Stále populárnější jsou také volně stojící designové výdejníky s podstavcem, které lze umístit prakticky kamkoliv v bytě či domě,“ upřesňuje Jaroslav Žák z BWT.
Témata: voda
Související
20. září 2024 17:48
14. srpna 2024 13:16
23. října 2023 14:34
15. července 2023 15:29
17. června 2023 18:28
14. dubna 2023 10:07