zdraví

Ilustrační fotografie

Změna času: Jaké má dopady na zdraví lidí?

Reportér

Dvakrát ročně procházíme změnou času, kdy si přenastavujeme hodiny a přizpůsobujeme se novému rytmu dne. Tento přechod, ať už na letní či zimní čas, však není bez následků. Výzkumy naznačují, že tato změna může mít významné dopady na naše zdraví, a to nejen krátkodobě, ale i dlouhodobě. 

Ilustrační fotografie

Není dieta, jako dieta. Zhubne zejména Vaše peněženka

Magazín

Blíží se jaro a pozornost velkého množství spotřebitelů se upírá na obavy, jestli ještě včas stihnou zhubnout do plavek. Přitom je na mnoha místech potkávají rozličné produkty na hubnutí nebo diety na spalování tuků – od personalizovaných reklam na internetu, přes příspěvky sdílené na sociálních sítích až po články v časopisech. Podoba těchto nabídek se ale značně liší, stejně jako jejich věrohodnost. Mnoho z nich uvádí klamavé informace, slibují nemožné a manipulují se spotřebiteli. Jak mohou spotřebitelé takové nabídky rozpoznat a co by přitom měli mít na paměti?

Ilustrační fotografie

Lékárnice radí: Odhalte osteoporózu včas

Magazín

Radost z pohybu a bezbolestného života je prioritou každého z nás. Na to, že pacient trpí osteoporózou, často přijde až s první vážnou zlomeninou. Odhaduje se, že toto onemocnění postihuje celosvětově přibližně 7–10 % populace1. V České republice jí v současnosti trpí až 800 tisíc obyvatel. Jak onemocnění předcházet a kde se nechat preventivně vyšetřit, radí PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.

Ilustrační fotografie

Konec výživových poradců? Odborníci na umělou inteligenci se zapojují do boje s civilizačními nemocemi

Magazín

Odborníci z deseti zemí včetně výzkumníků z Centra umělé inteligence na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze vyvíjejí systém na bázi umělé inteligence, který vyhodnotí individuální riziko nemocí způsobených stravou a na míru uživateli poskytne výživové poradenství. Vědci tak chtějí pomoci bojovat proti civilizačním onemocněním, jako jsou cukrovka, nemoci srdce a cév nebo obezita. V tiskové zprávě o tom dnes informovali zástupci ČVUT.

Ilustrační fotografie

Magazín

Klinická smrt: Co lidé prožívají?

Klinická smrt je stav, kdy se zastaví srdeční činnost a dýchání na přibližně 5 až 6 minut. Tento stav může nastat například v důsledku srdeční zástavy, náhlého úrazu, otravy. Lidé, kteří prožívají klinickou smrt, mohou mít různé zážitky.

Ilustrační fotografie

Vědci objevili příčinu šedivění vlasů

Magazín

Američtí vědci se domnívají, že se jim podařilo odhalit příčinu šedivění vlasů s přibývajícím věkem. Za fenomén podle nich mohou pigmentové buňky ve vlasových folikulech, které ztrácejí schopnost dozrávat, a nejsou tak vlasům déle schopny dodávat přirozenou barvu nebo odstín.

Ilustrační fotografie

Podle expertů může očkování proti chřipce snížit i riziko demence či mrtvice

Magazín

Očkování proti chřipce a pneumokokům by mohlo prodloužit život ve zdraví ve stáří. Výzkumy z posledních 15 let ukázaly, že se u očkovaných snížilo riziko Alzheimerovy choroby, mozkové mrtvice či infarktů. Novinářům to dnes v Praze řekli šéfka Mezinárodní federace pro stárnutí (IFA) Jane Barrattová a šéf Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký, který nyní předsedá světové asociaci pro stárnutí Global Ageing Network (GAN). Podle Horeckého má v Česku očkování asi 27 procent lidí nad 65 let, proočkovanost je tak pod průměrem zemí EU. Očkování má od září podpořit informační kampaň.

zdravotnictví

Vědci vyvinuli látku proti smrtícímu cizopasníkovi, který napadá lidský mozek

Magazín

Vědci vyvinuli látku proti smrtícímu cizopasníkovi, který napadá lidský mozek a v 97 procentech případů člověka usmrtí. Odborníci látku úspěšně otestovali na myších. Výzkum provedl mezinárodní tým parazitologů a chemiků z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK) a z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) v centru Biocev. Vědci zároveň objevili také potenciálně průlomové látky, které by mohly být použity k léčbě malárie či spavé nemoci, sdělilo dnes centrum v tiskové zprávě.

Ilustrační fotografie

Magazín

Jarní očista organismu. Čím podpořit přirozenou detoxikaci těla?

S příchodem jara bývá často skloňována očista našeho organismu. Ten v dnešní době čelí mnoha faktorům, které jej mohou negativně ovlivňovat. Nekvalitní a nevyvážená strava, špatný pitný režim, sedavý způsob života, stres a znečištěné ovzduší zapříčiňují nedostatečnou detoxikaci těla. Jakým zlozvykům se vyvarovat a jak naopak přirozenou detoxikaci lidského organismu podpořit, radí odborná konzultantka BENU Lékáren PharmDr. Ivana Lánová.

Ilustrační fotografie

Zrušení pracovních lékařských prohlídek ekonomice prospěje, uleví firmám. Může i zlepšit celkový zdravotní stav populace

Aktuality

Komentář Lukáše Kovandy: Zrušení povinných pracovních lékařských prohlídek pro nerizikové profese, které dnes oznámil ministr zdravotnictví, je z ekonomického hlediska rozumným krokem. Stejně tak zrušení vstupních lékařských prohlídek pro zaměstnance. Zaměstnavatelé totiž ušetří ročně vyšší stovky milionů korun, jelikož už nebudou muset vstupní a povinné prohlídky proplácet. Odpadne jim také související zbytečná, leč zatěžující administrativa. Ušetřené peníze a čas tak budou moci využít smysluplněji, což ekonomiku jako celek jedině podpoří.

Ilustrační fotografie

Ordinace se začínají plnit pacienty se zlomeninami. Jak se jim vyhnout, co mohou odhalit a jak se postupuje při jejich léčbě?

Magazín

V aktuálním období začíná Česko ve větším měřítku pokrývat první sníh a teploty místy klesají průměrně k -5 °C. Zejména ve městech se lidé začínají potýkat s nenápadnými kluzkými místy oproti loužím, případně s náledím na chodnících. Právě v důsledku náledí se v nemocnicích objevili první pacienti s pohmožděninami, poraněními svalů, vazů a kloubů či zlomeninami. Zejména starším a méně mobilním osobám proto lékaři v případě náledí doporučují, aby raději omezili vycházení ven.

Ilustrační fotografie

České děti se vrací ze škol s bolavými zády. Nejsou zvyklé na sezení v lavicích a zátěž školní brašny

Magazín

Dopadů, které má na svědomí covid je opravdu požehnaně. Některé byly zřejmé již při začátku pandemie, jiné vyplývají na povrch postupně. Jedna z věcí, které většinu českých rodičů asi nenapadlo řešit, byla zátěž školní brašny jejich ratolestí. Již po skončení prvního měsíce nového školního roku tak u nás rapidně přibylo dětí, které trápí akutní bolesti zad způsobená atrofovanými svaly či špatnými návyky, které si během pandemie při nesprávném sezení osvojily.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Vojtěch: Lidé, kteří podle lékaře nemají nosit respirátor, ho nosit nemusí

Lidé, kteří nemohou ze zdravotních důvodů nosit respirátor, ho nebudou muset nosit. Musí mít ale potvrzení od lékaře. Schválila to dnes vláda, novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Úprava je součástí nového mimořádného opatření o nošení ochrany úst a nosu, které vláda schválila. Předchozí opatření tento týden zrušil Nejvyšší správní soud (NSS).

Ilustrační fotografie

Proč jsme v létě méně nemocní?

Magazín

Léto si typicky spojujeme s nižším rizikem onemocnění, zejména těch virových, jako jsou rýmy a chřipky. Jak to, že jsme v létě většinou opravdu méně nemocní? Značný vliv může mít zejména větší množství slunečního svitu. Díky němu získáváme vitamín D, který je pro naši imunitu mimořádně důležitý. Jak léto prospívá našemu zdraví, ale i to, že není zcela bez nástrah, prozradí ve svém komentáři celostní lékař Bohumil Ždichynec.

Ilustrační fotografie

Češi se při práci v lockdownu naučili špatnému držení těla

Magazín

Češi si z ročního home office přinesou nechtěný suvenýr: vedle kilogramů navíc i zdravotní problémy ze špatného držení těla. To potvrzují i údaje Centra zdravého sezení. „Okolo 80 % lidí, kteří nás kontaktují, řeší nevyhovující nábytek při práci z domova a z toho plynoucí bolesti zad a nesoustředěnost,“ říká Kateřina Zaydlarová z Centra zdravého sezení. Nejlepší čas skoncovat se zlozvyky přitom nastává právě nyní. Mnoho firem ukončuje svůj distanční režim a lidé by se po návratu zpět měli zaměřit na zdravější nastavení svých návyků.

koronavirus Covid-19

Ne všichni, kdo prodělají covid-19, mají protilátky, tvrdí vědci

Aktuality

Šanghajští vědci zjistili, že krev některých pacientů, kteří se zotavili z nemoci covid-19, vykazuje velmi malou koncentraci protilátek proti koronaviru, u některých nebyly protilátky zjištěny vůbec. Výsledek studie by mohl mít dopad na vývoj vakcíny nebo poznatky o kolektivní imunitě, uvedl hongkongský list South China Morning Post.

Ilustrační fotografie

Magazín

Jak se v těchto dnech ubránit přejídání ze stresu?

Stresové přejídání je věcí, se kterou se řada lidí pravidelně potýká i za normálních okolností. Ale v náročných dobách, jako je nynější pandemie nemoci COVID-19, tento problém postihuje dokonce i ty, kdo obvykle nezahání úzkost či jiné emoce jídlem, napsal zpravodajský server CNN.

Ilustrační fotografie

Kolik stojí naše zdraví? Lidé platí stále více

Finance

Výdaje na zdravotní péči v Česku rostou a tento růst už třetí rok v řadě nabírá větší obrátky. V roce 2018 dosáhly úrovně 430,9 mld. Kč a meziročně se tak zvýšily o 11 %. Největší podíl na nárůstu mají výdaje zdravotních pojišťoven a výdaje ze státního rozpočtu.

Ilustrační fotografie

Téma, o kterém se mlčí: Do jakého věku důchodci provozují intimní hrátky?

Magazín

Milování na vlnách rozkoše ke spokojenému životu patří v každém věku. Jak se nově ukazuje, člověk nikdy není dost starý na to, aby si nemohl "zadovádět". Ale ačkoliv ve společnosti panuje zažitá představa, že seniorů se tyto radovánky už netýkají, opak je pravdou. Jsou nadmíru aktivní i po sedmdesátce.

Ilustrační fotografie

Víte, co se děje v našem těle, když jsme nemocní?

Magazín

KOMENTÁŘ: Nástup podzimních měsíců pro řadu lidí znamená začátek období, kdy se jim doma více či méně pravidelně ozývá kašlání a smrkání. A přitom nemusí jít nutně jen o chřipku, notně potrápit umí i „obyčejné“ nachlazení. Přemýšleli jste někdy, co se vlastně ve našem těle během nemoci odehrává?

Ilustrační fotografie

Nezdravý životní styl? Češi jsou v něm přeborníci

Pojištění

Honí vás mlsná a vy přemýšlíte, zda sáhnete po sladkém, či slaném? Více než dvě třetiny z Čechů (70,8 procent) podle průzkumu Broker Consulting zvolí sladkou variantu, a to i přesto, že už každý desátý trpí cukrovkou, závažnou civilizační nemocí, kterou v poslední době odborníci dokonce označují za novodobou epidemii.

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 6:24

Jak za komančů: Nákupní šílenství v Lidl Outletu drtí Štěrboholy. Budou i v jiných městech?

Krátce po Novém roce otevřel řetězec Lidl v pražských Štěrboholích svou první outletovou prodejnu a okamžitě způsobil doslova nával. Zájem Čechů o zlevněné zboží byl tak obrovský, že se lidé neváhali postavit do několika hodin trvajících front, zatímco parkoviště se proměnilo v místo, kde auta vytvářela dlouhé kolony. Tisíce zákazníků už obchod navštívily, ale co si o novém outletu myslí místní? Jak vypadá prodejna necelý týden po otevření?

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy