Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český astronaut Aleš Svoboda zahajuje první fázi svého kosmického výcviku

Český astronaut a armádní bojový pilot Aleš Svoboda
Český astronaut a armádní bojový pilot Aleš Svoboda
Foto: Ministerstvo dopravy

Český astronaut a armádní bojový pilot Aleš Svoboda v těchto dnech zahajuje první fázi svého výcviku jako záložní člen týmu astronautů Evropské kosmické agentury (ESA). Tento mezník nastal symbolicky v den, kdy jsme si připomínali vznik samostatného československého státu, a podtrhuje nejen rostoucí význam České republiky ve vesmírných misích, ale také ambice Čechů přispět k technologickému pokroku v oblastech s vysokou přidanou hodnotou.

Mise českého astronauta, která je součástí národního projektu Česká cesta do vesmíru, s sebou přináší vzdělávací aktivity i popularizaci vědy, rozšiřování povědomí o významu a přínosech kosmických aktivit i úspěších Česka na mezinárodním poli. „Cílem České cesty do vesmíru je také povzbudit zájem studentů o studium technických a přírodovědných oborů, které v Česku stále naléhavěji volají po mladých talentech. Mnoho našich firem pak bojuje s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců a já věřím, že právě tento projekt i mise Aleše Svobody v tom může pomoci,” přibližuje národní projekt ministr dopravy Martin Kupka, pod jehož resort vesmírné aktivity spadají.
 
Výcvikový program záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury bude probíhat ve výcvikovém středisku ESA v Kolíně nad Rýnem v několika etapách. Startovací fáze výcviku pro první skupinu astronautů, jejímž členem je i český astronaut Aleš Svoboda, bude trvat od 28. října do 15. prosince tohoto roku, tedy 7 týdnů. Během této doby stráví astronauti 263 hodin intenzivní teoretickou, ale i praktickou přípravou.
 
„První výcvikový blok bude zaměřen spíše na teoretické základy, úvod do programů Evropské kosmické agentury či základy biologie. Chybět ale nebude ani fyzická část výcviku, která je jedním z klíčových aspektů pro práci astronauta. Ta bude zahrnovat mimo jiné výcvik přežití v zimě nebo výcvik potápění, který je spojen s nácvikem výstupů do volného kosmického prostoru,” popisuje první fázi přípravy český astronaut ve výcviku Aleš Svoboda, který se stal součástí týmu astronautů ESA v roce 2022.
 
V první fázi výcvikového programu bude významný důraz kladen na pochopení vlivů vesmírného letu na lidské zdraví, součástí bude ale také mediální trénink a trénink prezentačních dovedností astronautů. „Každý den tréninku je investicí do naší bezpečnosti a úspěchu mise a přináší důležité know-how do České republiky,” dodává po prvních dnech výcviku Svoboda.
 
Výcvik záložního týmu astronautů ESA otevírá novou kapitolu v rozvoji evropského záložního oddílu astronautů. „Původní plán počítal pouze s omezeným a časově méně náročným výcvikem pro záložní astronauty. Společně s dalšími členskými státy ESA se nám ale podařilo vyjednat plnohodnotný výcvik i pro záložní tým, který jim bude započítán v případě, bude-li člen zálohy později povolán do hlavního oddílu astronautů. Pro Česko to je obrovský úspěch - i díky našemu Aleši Svobodovi bude Evropa lépe připravena na budoucí výzvy a vesmírné mise,” popisuje důležitost výcviku koordinátor národního vesmírného programu Václav Kobera.
 
Aleše Svobodu nyní čekají intenzivní týdny v Kolíně nad Rýnem.
 
Další etapy výcviku budou probíhat v nadcházejících letech a budou zahrnovat výcvik v přežití na moři, ale také základy anatomie a fyziologie, principy kosmického letu nebo třeba úvod do ovládání robotických systémů.

Témata:  Aleš Svoboda Ministerstvo dopravy Vesmír

Aktuálně se děje

14. ledna 2025 3:34

Příspěvek na bydlení 2025: Kdo má nárok a jak o něj žádat

V roce 2025 se podmínky pro získání příspěvku na bydlení mírně změnily, což může ovlivnit mnoho domácností. Tato dávka je určena pro osoby, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich čistého příjmu. Pokud tedy vaše výdaje na bydlení převyšují tuto hranici, můžete mít nárok na finanční podporu.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Na co si dát pozor, pokud se chystáte autem na hory. V Rakousku hrozí netradiční pokuty

Nejezdíte v zimě na hory vlastním vozem často a máte v určitých otázkách pochybnosti? Věděli jste, že například v Rakousku můžete dostat pokutu až 500 EUR za neupevněný náklad včetně lyží a můžete být také pokutování za prohřešky, o kterých jste možná ani netušili? Mnoho lidí si také v kritické chvíli neuvědomí, že mohou v mnoha případech požádat o pomoc svoji asistenční službu.