Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Více než tři čtvrtiny Čechů si spoří na stáří

Více než tři čtvrtiny Čechů si spoří na stáří

Foto: Pixmac

Celkem 82 procent lidí ve věku 55 let a více si v současnosti spoří na přilepšenou k důchodu. Vyplývá to z interního výzkumu Poštovní spořitelny, o kterém informovala ve středu.

Z celkového počtu spořících jich 80 procent pro tento účel volí penzijní fondy. Velký úspěch u klientů bank slaví také stavební spoření a životní pojištění. Dalším oblíbeným způsobem zajištění na stáří je ukládání přebytečných peněžních prostředků na termínovaný účet. Vzrůstající tendence se dá podle analytiků očekávat u výše měsíční úložky spoření na stáří. V současné době je ve výši nedostačujících 806 korun měsíčně. Ideální částka, kterou by si lidé měli v jakémkoliv věku dávat měsíčně stranou, je přitom zhruba 10 procent z příjmu.

"Finanční polštář na stáří si však začíná většina lidí vytvářet 10 až 15 let před odchodem do důchodu. Čtvrtina z nich si začíná odkládat své peníze stranou teprve s desetiletým předstihem," uvedl Libor Svoboda, manažer pro Produkty a služby Poštovní Spořitelny. "Optimální je však začít se spořením na důchod už v době prvního vstupu do zaměstnání," doplnil.

Témata:  důchody

Aktuálně se děje

12. ledna 2025 6:11

Herečka Zdena Studénková odmítla převzít od prezidenta metál

Slovenská ikona Zdena Studenková šokovala veřejnost, když odmítla převzít státní vyznamenání od prezidenta Petra Pellegriniho. Sedmdesátiletá herečka tím chtěla poukázat na alarmující stav slovenské kultury, který podle ní nelze ignorovat.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Nezaměstnanost roste a může být hůř. Nižší dávky pro třetinu lidí, varuje Jurečka

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) varoval, že zhruba třetina současných příjemců sociálních dávek by mohla přijít o část finanční podpory nebo čelit jejímu snížení, pokud nezmění své chování, například pokud mohou pracovat, ale nepracují. V pořadu Interview ČT24 prozradil, že koalice stále diskutuje o konkrétních parametrech připravované revize sociálních dávek, ale očekává, že novela zákona bude do konce funkčního období prosazena, s účinností od 1. července.