Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé stále více nakupují luxusní nemovitosti v Praze

Bydlení, ilustrační fotografie
Bydlení, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Mezi občany Prahy a České republiky obecně vzrůstá zájem o luxusní nemovitosti v hlavním městě. Poptávka dlouhodobě výrazně převyšuje nabídku. Chybí především novostavby s menším počtem bytů se zajištěným parkováním a balkóny, respektive terasami s výhledem na město. Nejvíce scházejí v nabídce malé byty do 65m2 v celkových cenách do 6,5 miliónů korun. Zájem je především o lokalitu Prahy 1.

Rezidenční trh v tomto specifickém luxusním segmentu je v Praze cenově srovnatelný s dalšími hlavními městy ve střední Evropě. Cena za metr čtvereční se pohybuje v rozmezí 4 000 až 7 500 Euro, nicméně stále přetrvávají rozdíly v kvalitě a velikosti.

Praha se, ve srovnání zeměmi tzv. Visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko), řadí na přední místo a úroveň tohoto typu bydlení se stále zvyšuje. V porovnání s metropolemi v západní Evropě se hranice tohoto segmentu pohybuje od 7 500 Euro za metr čtvereční.

„Dříve dominovali českému trhu s luxusními nemovitostmi zahraniční kupci, kteří oceňovali vysoký nadstandard a akceptovali vysoké ceny. Zhruba od roku 2006 a 2007 se o tento typ bydlení stále více zajímají Češi a Slováci, kteří tímto způsobem zhodnocují své finance. S příchodem ekonomické krize na českém trhu došlo k citelnému poklesu zahraničních kupujících a zvýšení počtu tuzemských zájemců,“ říká analytik společnosti Lexxus Norton, Ing. Arch. Ondřej Diblík.

Krize se v luxusním segmentu projevovala stagnací poptávky, která nebyla doprovázena tak výrazným poklesem cen jako ve středním a nízkém segmentu. Podíl luxusního bydlení na trhu bytových projektů v hlavním městě odhaduje společnost na cca 4 až 5 procent.

Podle analýzy společnosti Lexxus Norton na trhu luxusních bytů v centru Prahy chybí novostavby s menším počtem bytů se zajištěným parkováním a balkóny resp. terasami s výhledem na město. Nejvíce scházejí v nabídce malé byty do 65 m2 v celkových cenách do 5,5 mil. Kč. Kvalitní byty 1+kk zcela chybí v nabídce a pokud se objeví, jsou velmi rychle prodány.

Nejvíce poptávanou kategorií jsou, přes vysokou cenu, výjimečné byty v nejvyšším (případně druhém nejvyšším) podlaží s terasou a krásným výhledem. „Velká poptávka je i po větších bytech kategorií 3+kk, 4+kk okolo 100 – 130 m2 v cenách do 120 tis. Kč/m2 bez DPH. Nejžádanější jsou byty se zajištěným parkování, kterých není v centru mnoho. Ceny parkovacích stání tak dosahují 1 –2 mil. Kč,“ doplňuje Ondřej Diblík.

Novostaveb a kompletně rekonstruovaných domů se zajištěným parkováním je v centru nedostatek. Setrvává nabídka jednotlivých rekonstruovaných bytů bez parkování a bez kompletní rekonstrukce společných prostor domu.

Největší zájem je ze strany klientů o luxusní projekty v Praze 1. Nabídkové ceny bytů zde vykazují v různých katastrálních územích poněkud odlišnou úroveň. Průměrné nabídkové ceny bytů na Novém Městě se pohybují o zhruba 20 tis. Kč níž než na Starém Městě a Malé Straně. Na základě dlouhodobého vývoje cen v lokalitě Prahy 1 je možné sledovat poměrně stabilní růst cen bytů. Růst cen dosahuje průměrných hodnot 4% ročně.

„V Nejbližších letech lze očekávat v luxusním segmentu stabilní růst cen bytů. Do roku 2018 očekáváme celkový nárůst cen o 12 – 15%,“ upřesňuje Diblík.

Témata:  bydlení Praha

Související

Aktuálně se děje

24. ledna 2025 15:06

23. ledna 2025 12:17

22. ledna 2025 10:18

21. ledna 2025 10:49

19. ledna 2025 15:14

Plyn v USA stojí pětinu EU ceny, Trump slibuje ještě větší rozdíl – Evropa čelí hrozbě deindustrializace

V Evropské unii stojí velkoobchodní zemní plyn zhruba pětkrát více než v USA. Před ruskou invazí na Ukrajinu přitom za něj EU platila zhruba to samé, co USA. Co hůře, v letech 2023 a 2024 se nůžky mezi cenami v EU a USA prakticky vůbec nepřivřely. Jde o "nový normál.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vysoké ceny nemovitostí a triky inzerentů. Nenechte se oklamat

Přes vzrůstající ceny zájem o koupi nemovitostí neutuchá. Na realitních portálech se však spotřebitelé mohou při výběru budoucího bydlení setkat s řadou pochybných praktik. Zjištění konečné ceny, skutečné výměry či aktuálního stavu je tak mnohdy práce pro detektiva. Jaké inzeráty je snad lepší přehlédnout?