Nálada mezi podnikateli v eurozóně (PMI) se vylepšuje a ukazuje na pokračující expanzi eurozóny. To je dobrá zpráva i pro Česko a ostatní ekonomiky ve středoevropském regionu. Dnešní čísla ale pravděpodobně nebudou dostatečně pádným argumentem pro ECB, aby upustila od záměrů zrychlit a natáhnout politiku tištění peněz. I proto nečekáme, že pomohou euru smazat šrámy utržené po smršti holubičích výroků Maria Draghiho z ECB. Informace přináší Jan Bureš hlavní ekonom Poštovní spořitelny.
Při pohledu do struktury podnikatelských nálad je vidět, že se lépe daří na domácí trh orientovaným službám, zatímco nálada v průmyslu zaostává. Produkce v průmyslu rostla nejpomalejším tempem za posledních pět měsíců především kvůli pomalejší poptávce na zahraničních trzích. Ta je patrnější zejména v německé ekonomice, která má jednu z nejsilnějších obchodních vazeb na Čínu v rámci eurozóny. Naopak služby těží z dlouhodobějších pozitivních trendů na trhu práce, které v řadě evropských zemí konečně přináší ovoce v podobě opatrně zrychlujících mezd.
I na trhu práce je nicméně vidět rozdíl mezi službami a průmyslem. Zatímco služby vytvářejí nová pracovní místa nejrychleji za posledních pět měsíců, tak v průmyslu se tvorba míst propadla na osmiměsíční minima. Průmyslové podniky také začínají opět zlevňovat svoji produkci, což ukazuje, že bezprostřední inflační tlaky zatím zůstávají nízké.
Důležitým pozitivním závěrem je, že čísla vesměs potvrzují náš výhled na růst v eurozóně na 1,5 % pro rok 2015. Jinými slovy, čínská rizika zatím v evropských číslech nenatropila větší škodu. To se ale samozřejmě může časem měnit.
Související
16. prosince 2024 10:34
15. listopadu 2024 9:34
11. listopadu 2024 10:30
7. listopadu 2024 10:18
18. října 2024 10:57