EU

Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová posiluje vliv: Využívá oslabení Berlína a Paříže k upevnění moci v EU

Ekonomika Komentář

V Davosu je letos věru živo. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová využívá momentální slabosti Berlína i Paříže a na probíhajícím davoském ekonomickém fóru si řekla – prakticky bez povšimnutí českých médií – o vytvoření částečné fiskální unie v rámci EU. To by byl zásadní milník v dosavadním procesu evropské integrace. Von der Leyenová chce získat ještě větší moc, než jakou má nyní. Říká tomu „28. režim“. Pro inovativní firmy mají platit jednotná daňová pravidla napříč EU, což pochopitelně představuje základní rys fiskální unie. 

Robert Fico (Smer)

Fico z Bruselu vydírá: Tvrdá opatření proti Ukrajině. Konec pomoci, dávek i dodávek energie

Aktuality

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SSD) v Bruselu jasně naznačil, že pokud nedojde k dohodě ohledně tranzitu plynu přes Ukrajinu, Slovensko je připraveno sáhnout k ostrým odvetným opatřením. Ta by mohla postihnout nejen ukrajinskou politiku, ale i obyčejné lidi, kteří stále trpí následky války. Ministryně hospodářství Denisa Saková (Hlas-SD) při jednáních stála po jeho boku, zatímco tlak na Evropskou komisi neustále sílí.

EUR

Ekonomika

Špatná zpráva pro euro. Rostoucí ekonomické rozdíly mezi zeměmi ohrožují budoucnost eurozóny

Ekonomické rozdíly mezi zeměmi eurozóny se od jejího vzniku trendově stále zvětšují, a zvláště výrazně potom od roku 2019. Jednotná měna je přitom pro příslušnou měnovou unii přínosná jen tehdy, pokud jsou uvedené rozdíly dostatečně malé a ideálně pokud se jednotlivé země takové unie makroekonomicky sbližují. To právě ovšem není případ eurozóny, jak ve své nové studii dokumentují ekonomové Moritz Pfeifer a Gunther Schnabl z Institutu hospodářské politiky Lipské univerzity. 

Ilustrační fotografie

EU zavádí přísnější bezpečnostní prvky v autech

Magazín

Bezpečnost automobilů a jejich komfortní výbava prošly za posledních 30 let zásadními změnami. Nároky na výbavu se každoročně zvyšují, a proto dnes žádný vůz neopustí továrnu bez automatického brzdového systému, nouzového volání eCall či systému, který varuje před ospalostí a nepozorností řidiče. ABS a ESP jsou samozřejmostí. V budoucnu se počítá s povinnou instalací integrovaných alkoholtesterů.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

Pohonné hmoty dále zlevňují, zdražit je ale může možný střet Íránu a Izraele po zabití šéfa Hamásu

Pohonné hmoty v Česku dále zlevňují, v červenci přitom byly jedny z nejnižších v EU. V příštím týdnu zlevní dále – benzín o zhruba 10 haléřů na litr a nafta o 15 haléřů na litr –, protože se do nich propíše nedávný pokles cen ropy na světových trzích a zlevňování velkoobchodně prodávaných paliv. A to i přes oslabování koruny vůči dolaru. Nicméně zlevňování by v týdnu, který bude následovat po tam nadcházejícím, mohlo ustat. A to kvůli rostoucímu napětí na Blízkém východě. Kvůli němu dnes ostatně ropa Brent zdražuje.  

Nabíjení elektromobilů v Česku, Lovosice

EU se spojuje s Čínou ve jménu Green Dealu – a proti Trumpovi. Ďábelské

Ekonomika Komentář

Už v nadcházejícím týdnu mají vstoupit v platnost navýšená cla EU na čínské elektrovozy. Zatím v provizorním módu, od konce letoška definitivně. Stále tedy existuje možnost citelné redukce chystaného navýšení, nebo dokonce plného ustoupení od něj. EU v tomto týdnu přistoupila zatím jen k titěrné redukci nově plánovaných celních sazeb.

Ilustrační fotografie

Ekonomika Komentář

WSJ: EU chce prohloubit průmyslovou spolupráci s Čínou. Podle listu tím ale dost riskuje

Chystaná cla na čínská elektroauta, která jsou v plánu od příštího měsíce, nemají být – v očích Bruselu – úvodním výstřelem v obchodní válce. Evropská unie naopak tiše akceptuje vznik „eurounijně-čínského průmyslového komplexu“. V podstatě tedy již přijala fakt, že čínská elektroauta jsou natolik konkurenceschopná, že evropští výrobci – zatížení regulacemi a normami, jež nesnesou srovnání nikde jinde ve světě – proti většině z nich nemají příliš šancí. Proto se se svým soupeřem hodlá spíše spojit než s ním zápolit; chce jej jen přimět k tomu, aby své elektrovozy vyráběl v EU, a ne v Číně. 

Evropská unie, ilustrační fotografie

Slabý eurokomisař může způsobit velkou finanční ztrátu. Až 47 miliard ročně, což je za pět let 800 kilometrů dálnic. Je zarážející, že politici obsazení postu podceňují

Ekonomika Komentář

Slabý eurokomisař, resp. jeho či její slabé portfolio může být pro Česko velmi ztrátovou záležitostí. Finanční újma může činit až 47 miliard ročně, což je za pět let 800 kilometrů dálnic. Je proto zarážející, že obsazení postu eurokomisaře nevěnují čeští politici více pozornosti. 

Ilustrační fotografie

Sázka ne Green Deal se nevyplácí. Evropské „zelené akcie“ stále propastněji zaostávají s trhem jako celkem

Ekonomika Komentář

Mezinárodní investoři současné podobě Green Dealu EU už příliš nevěří. Výsledkem je to, že zhruba od přelomu let 2022 a 2023 akcie firem, jež by měly profitovat ze současné, ambiciózní podoby Green Dealu, stále propastněji zaostávají za trhem jako celkem. Tedy za akciemi širokého spektra firem, napříč odvětvími, včetně těch emisně a environmentálně „špinavých“.

Ilustrační fotografie

Eurovolby skončily. Co nyní čeká zvolené europoslance a Evropskou unii?

Aktuality

Občané Evropské unie si v eurovolbách zvolili 720 poslanců, kteří je budou v Evropském parlamentu (EP) zastupovat následujících pět let. Po volbách oznámí vnitrostátní orgány členských států EU jména zvolených europoslanců a ověří, zda nevykonávají funkce neslučitelné s mandátem poslance EP.

Vladimíra Dvořáková, politoložka z Masarykova ústavu vyšších studií při ČVUT.

Pokud chceme „mír“, nesmí být přijat takový mír, aby agresora povzbuzoval, říká politoložka Vladimíra Dvořáková

Ekonomika Rozhovor

Ve volbách do evropského parlamentu se promítají témata jako přijetí eura, válka na Ukrajině, revize přístupu ke Green dealu, ale také migrace. Česká republika dosud neměla s migranty na svém území praktickou zkušenost, až teprve příchod statisíců Ukrajinců nám nastavilo zrcadlo, jak se s touto nedobrovolnou migrací vypořádat, zároveň přineslo ukázku reálných dopadů na životy nás všech. Právě proto téma migrace v naší společnosti tak rezonuje. Jaká další silná témata vidí politoložka, ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT v Praze Vladimíra Dvořáková a jak se Evropa bude vyvíjet s novým europarlamentem?

Emmanuel Macron

Macron chce využít slábnutí Německa a zásadně změnit Evropu. Namlouvá si Čínu

Ekonomika Komentář

Francouzský prezident Emmanuel Macron tuší příležitost. Vnímá ekonomické i politické slábnutí Německa, které se chytlo do pasti závislosti na ruských energiích a své nezvládnuté energetické přeměny, Energiewende. Z Německa je dnes opět „nemocný muž Evropy“ a Macron podniká ofenzivu. Nemastná neslanost kancléře Olaf Scholz mu ji jen usnadňuje. 

Aktuálně se děje

23. ledna 2025 12:17

22. ledna 2025 10:18

21. ledna 2025 10:49

19. ledna 2025 15:14

Plyn v USA stojí pětinu EU ceny, Trump slibuje ještě větší rozdíl – Evropa čelí hrozbě deindustrializace

V Evropské unii stojí velkoobchodní zemní plyn zhruba pětkrát více než v USA. Před ruskou invazí na Ukrajinu přitom za něj EU platila zhruba to samé, co USA. Co hůře, v letech 2023 a 2024 se nůžky mezi cenami v EU a USA prakticky vůbec nepřivřely. Jde o "nový normál.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy