Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Standard & Poor’s: Růst Eurozóny zpomaluje. Co je příčinou?

Standard & Poor’s: Růst Eurozóny zpomaluje. Co je příčinou?

Foto: DataLife

Tempo růstu ekonomiky eurozóny se ve druhém letošním čtvrtletí pravděpodobně zpomalilo, tento trend může pokračovat i ve druhé polovině letošního roku. Vyplývá to z nejnovější zprávy ratingové agentury Standard & Poor’s, kterou agentura zveřejnila ve středu.

Standard & Poor’s ve zprávě poukazuje na nejnovější červencové výsledky průzkumu společnosti Markit, které vyvolávají obavy o růst ekonomiky v eurozóně. Všechny tři indexy nákupních manažerů, tedy pro výrobní sektor, sektor služeb i složený index, totiž klesly. Právě ve službách a u složeného indexu šlo o nejnižší úrovně za 23 měsíců. Někteří analytici si ještě začátkem července mysleli, že příčinou zpomalení ekonomického růstu eurozóny ve druhém čtvrtletí je dáno dočasnými faktory, například vysokou inflací, nižší poptávkou v zahraničí a přerušením dodávek autokomponentů z Japonska po ničivém březnovém zemětřesení. Průzkum Evropské komise ale odhalil, že hospodářské problémy eurozóny mají mnohem hlubší kořeny. Podle Standard & Poor’s tomu nasvědčuje i zvětšování rozdílů mezi jednotlivými ekonomikami eurozóny. Evropský statistický úřad Eurostat by měl zveřejnit předběžný odhad růstu ekonomiky eurozóny za druhé čtvrtletí 16. srpna.

Témata:  ekonomika EU

Aktuálně se děje

10. ledna 2025 9:46

Ceny pohonných hmot rostou kvůli obchodní nejistotě, ale čeká se zlevnění

V prvním týdnu roku 2025 pohonné hmoty v Česku zdražily. Benzín o 33 haléřů na litr na 35,83 koruny za litr. Nafta jen o tři haléře na litr, na 35,06 koruny za litr. Zdražovat budou i v letošním týdnu druhém.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čtyři nelichotivá prvenství Česka: Nejvyšší zdražení energií a rekordní zadlužení v rámci Visegrádské čtyřky

Česká republika v době od druhé poloviny roku 2021 vykazuje v rámci Visegrádské čtyřky suverénně největší nárůst cen elektřiny a zemního plynu pro domácnosti, ale současně také největší nárůst veřejného zadlužení. Ještě k tomu dala v rámci daného kvarteta nejvíce na boj s drahými energiemi. Nejvíce tedy na úlevu od drahých energií vydala, ale ty přitom suverénně nejvíce zdražily. Je to dosud nevysvětlený paradox.