Sušené ovoce může být dobrým zdrojem vlákniny, minerálních látek i energie. Na pultech obchodů však lze narazit i na výrobky, které obsahují přidaný cukr, ačkoli to z obalu není na první pohled poznat. Spotřebitelská organizace dTest nechala otestovat sušené fíky a datle a kromě doslazování se zajímala o to, zda neobsahují mykotoxiny a pesticidy. Hříšníci se našli.
Základní rada zní: nechcete-li kupovat sušené ovoce s přidanými cukry, čtěte velmi pozorně informace na obalu. „Dvě z devíti balení datlí, která jsme testovali, obsahovala glukózový sirup nebo cukr. Dočetli jsme se to však až ze složení, z názvu na přední straně obalu to není poznat. Datle bez pecky značky Albert dokonce informaci o proslazení neuvádí vůbec, čímž porušují legislativu,“ říká Hana Hoffmannová, vedoucí redakce časopisu dTest. Vysoký podíl cukru přitom může sušené ovoce obsahovat přirozeně. Z výživového hlediska je lepší se proslazovanému (kandovanému) ovoci vyhnout, protože přidaný cukr se ukládá v organismu v podobě tuku a vede ke zdravotním problémům.
Ovoce je během procesu sušení i při následném skladování náchylné k plesnivění. Laboratoř proto zkoumala přítomnost toxinů, které vznikají z plísní. „Máme dobré zprávy. Jediný pozitivní nález, který laboratorní přístroje zaznamenaly, byl výrazně pod zákonným limitem,“ uvádí Hoffmannová. Je to téměř zázrak vzhledem k tomu, že jen za prvních devět listopadových dní bylo na hranicích Evropské unie zadrženo a vráceno 12 nebezpečných dodávek sušených fíků z Turecka. V některých fících kontroly zjistily až desetinásobně překročený limit aflatoxinu B1.
dTest nechal u testovaných fíků a datlí přezkoumat i obsah zbytkových pesticidů, jež pěstitelé používají při výrobě. „Černou ovcí se v této zkoušce staly proslazené datle z Makra Horeca Select Dried Fruits & Nuts, jejichž výrobcem je K-Servis Praha. Objevili jsme v nich celkem 11 reziduí pesticidů, z toho dva v relativně vysokých koncentracích,“ konstatuje Hana Hoffmannová. Kromě množství zjištěných pesticidů byl tento výrobek zvláštní také množstvím surovin ve složení. Vedle samotných datlí balení obsahuje ještě cukr, maltózu, konzervant oxid siřičitý a antioxidant kyselinu citrónovou, což jsou látky, které ve složení jiných výrobků nebyly.
Snížené hodnocení za pesticidy měly také datle Fine Life z Makra (K-Servis Praha), které obsahovaly relativně vysoké množství insekticidního karbarylu. A dále produkty lifefood Datle Bio a Country Life Bio datle bez pecek, které sice byly na polovině, respektive pětině unijních limitů pro čerstvé ovoce, ale hodnotitelé přihlédli ke srovnání s ostatními „nebio“ produkty, které dokazují, že bez pesticidů to jde i u výrobků z produkce konvenčního zemědělství.
„Za zmínku stojí, že v testu mykotoxinů v rozinkách a arašídech, který jsme zveřejnili před dvěma lety, obsadily druhou a třetí příčku s nejvyšším množstvím ochratoxinu A rozinky stejného prodejce jako pesticidoví hříšníci z aktuálního testu datlí, tedy K-Servis Praha. Výrobci jsme poslali upozornění na vysoký výskyt pesticidů v datlích spolu s výzvou k nápravě,“ uzavírá Hoffmannová.
Související
19. listopadu 2024 10:51
14. listopadu 2024 12:48
12. listopadu 2024 10:50
7. listopadu 2024 11:32
5. listopadu 2024 11:46
24. října 2024 11:49