Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Novinky ve spoření na důchod: Vyšší příspěvky i změny pro seniory

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

Od 1. července 2024 vstoupí v platnost nové změny týkající se Doplňkového penzijního spoření a Penzijního připojištění, které přinášejí významné úpravy ve výši státních příspěvků. Tyto změny mají za cíl motivovat občany k vyšším měsíčním úložkám, aby si účastníci mohli zajistit dostatečnou finanční rezervu na stáří. 

„Doposud platilo, že pro maximální daňové zvýhodnění ve výši 24 tisíc korun bylo třeba vkládat minimálně 3000 korun měsíčně. Od 1. 7. vzroste maximální daňové zvýhodnění na dvojnásobek, ovšem pouze v případě, kdy bude vklad minimálně 5700 korun,“ vysvětluje Lenka Henzlová, payroll konzultantka společnosti KODAP. Nově bude státní příspěvek poskytován na vklady účastníků v rozmezí 500 až 1700 Kč, přičemž bude činit 20 % z vkladu. Například za vklad 1000 Kč bude státní příspěvek 200 Kč, zatímco při maximální úložce 1700 Kč se příspěvek vyšplhá na 340 Kč.

Jednou z nejzásadnějších změn je ukončení vyplácení státního příspěvku účastníkům, kterým byl přiznán starobní důchod, a to i pokud jde o důchod bez výplaty. Smyslem III. pilíře je dlouhodobé spoření na důchod, a proto není účelné podporovat jej jako krátkodobý spořicí produkt. Účastníci v důchodovém věku, kteří nesplnili podmínky pro výběr prostředků, mohou svůj měsíční příspěvek snížit na minimální částku 100 Kč a pokračovat ve spoření až do splnění podmínek.

Další významnou změnou je zvýšení maximálního daňového zvýhodnění. „Doposud bylo možné čerpat maximální daňové zvýhodnění ve výši 24 tisíc korun při měsíčním vkladu alespoň 3000 Kč. Od 1. července se toto zvýhodnění zdvojnásobí na 48 tisíc korun ročně, ovšem pouze v případě, že měsíční vklad bude minimálně 5700 Kč. Pracující senioři nebo senioři s příjmy z pronájmu si budou moci odečítat své vklady ze základu daně již od první koruny, což při maximálním daňovém odpočtu 48 tisíc korun ročně může přinést úsporu na daních až 7200 korun,“ dodává Lenka Henzlová ze společnosti KODAP.

Témata:  důchody penzijní spoření

Aktuálně se děje

14. ledna 2025 3:34

Příspěvek na bydlení 2025: Kdo má nárok a jak o něj žádat

V roce 2025 se podmínky pro získání příspěvku na bydlení mírně změnily, což může ovlivnit mnoho domácností. Tato dávka je určena pro osoby, jejichž náklady na bydlení přesahují 30 % jejich čistého příjmu. Pokud tedy vaše výdaje na bydlení převyšují tuto hranici, můžete mít nárok na finanční podporu.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Hypotéky budou brzy nejlevnější za tři roky. Čekat na výraznější pokles se nevyplatí

Hypotéky se v loňském roce probudily z klinické smrti. Po propadech z let 2022 a 2023 poskytly banky a stavební spořitelny klientům na financování bydlení 275 miliard korun, což je meziroční nárůst o 83 procent. Úrokové sazby hypoték oproti tomu klesaly podstatně pomaleji, než se čekalo. I tak se ale dostáváme na nejnižší úroveň za poslední tři roky. Je teď správný čas na pořízení vlastního bydlení s pomocí hypotéky?