PR článek - Občas se zaměňují, často se sjednávají obě najednou a spolu tvoří dokonalý tandem. Pojďme se podívat na hlavní rozdíly mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti. Ať víte, které je které a proč většinou stojí za to mít je obě dvě.
Pojďme si to nejzásadnější říct už na začátku:
- Být pojištěný je běžná věc. Podle údajů České asociace pojišťoven z října 2022 má 65 % Čechů pojištěnou domácnost a 55 % nemovitost.
- Pojištění domácnosti se vztahuje na všechno movité vybavení domácnosti – nábytek (obvykle i ten vestavěný, ale je dobré si vše potvrdit s pojišťovnou), elektroniku, osobní věci, sportovní náčiní…
- Pojištění nemovitosti chrání všechny nemovité části. Tedy to, co je přidělané napevno – zdi, podlahy, okna, střechu, potrubí, ale i kotel nebo tepelné čerpadlo.
- Obě pojištění se doplňují. Například když blesk poškodí střechu a vyzkratuje televizi, pojišťovna vám proplatí všechny škody (škody na střeše i zničenou televizi), jen když máte pojištěnou domácnost i nemovitost.
- Pojištěnou můžete mít i chatu, chalupu nebo byt, kde nemáte trvalé bydliště a kam jezdíte jen občas.
Kdy se hodí pojištění domácnosti
S pojištěním domácnosti neuděláte chybu, pokud je velká část vybavení vaše vlastní, ale dává smysl i tam, kde většina vybavení vaše není – typicky v pronájmu. Za pár stokorun měsíčně můžete počítat s tím, že třeba v případě požáru, povodně nebo vodovodní škody, která poškodí třeba nábytek, vám pojišťovna proplatí vzniklé škody na vybavení.
Mít pojištěnou domácnost se ovšem hodí i jindy než jen při velkých katastrofách. V akutních případech, když si třeba zabouchnete dveře nebo vám praskne potrubí, stačí zavolat asistenční linku a operátor k vám pošle přímo domů zámečníka nebo instalatéra. I o víkendu a ve svátky.
TIP: Často se pojištění domácnosti vztahuje i na věci, které nemáte přímo doma, ale třeba v garáži, ve sklepě, v zahradním domku nebo kdekoli na oploceném pozemku v místě pojištění. A třeba kočárek nebo invalidní vozík vám v KB pojišťovně proplatí, i pokud vám ho ukradnou, nebo zničí kdekoli na území ČR. |
K čemu je pojištění nemovitosti
Když váš dům nebo byt poškodí požár, povodeň, bouře, pojištění nemovitosti vám uhradí potřebné náklady, abyste nemovitost mohli uvést do původního stavu, a měli tak pořád kde bydlet. Zjednodušeně řečeno, dostanete peníze jak na cihly a maltu, tak na zedníky. Pozor si ale dejte právě na výši pojistné částky, respektive na to, abyste nebyli tzv. podpojištěni. Naštěstí u KB pojišťovny jste vždy pojištěni na aktuální hodnotu nemovitosti bez nutnosti uvádět do smlouvy pojistnou částku.
3 věci, na které si dát pozor při výběru pojištění majetku
- Pojištěná rizika – Není nic horšího, než když si zapomenete pojistit některá rizika, a dozvíte se to, až když vám likvidátor zamítne plnění. Ale například v KB Pojišťovně máte pojištěná všechna základní rizika včetně živelních pohrom, vystoupání vody z odpadního potrubí nebo rozbití skla z nepojištěné příčiny.
- Hrozba podpojištění – Domácnosti i nemovitosti se pojišťují na určitou maximální částku, která se ovšem časem mění – s inflací nebo s tím, jak svůj domov zvelebujete. U KB Pojišťovny jste vždy pojištěni na aktuální hodnotu majetku. Pojištění se totiž nesjednává na pojistnou částku, ale vždy kryje všechny náklady na uvedení nemovitosti do původního stavu.
- Zrádné sublimity – U pojištění nemovitosti i domácnosti existují tzv. sublimity, které omezují pojistná plnění pro konkrétní rizika. Běžný je například limit na věci uložené ve vedlejších prostorách, případně na cennosti nebo starožitnosti. V KB Pojišťovně je naštěstí sublimitů jen minimum.
Pokud stále ještě pojištění majetku nemáte, přemýšlíte, na kolik pojistit domácnost, případně tušíte, že by vaše stávající smlouva zasloužila proklepnout, mrkněte na web KB Pojišťovny a ozvěte se.
Témata: PR článek, pojištění domácnosti
Související
20. prosince 2024 12:34
20. prosince 2024 12:28
20. prosince 2024 12:23
20. prosince 2024 12:16
20. prosince 2024 12:10
10. prosince 2024 18:02