Evropané patří mezi nejméně pojištěné ve vyspělém světě proti některým typům extrémního počasí a dalším přírodním katastrofám. Téměř 90 procent škod způsobených přírodními katastrofami nebylo v první polovině letošního roku v Evropě kryto pojištěním, napsala dnes s odvoláním na pojišťovnu Munich Re agentura Bloomberg. Kontinent přitom letos v létě sužují vedra, lesní požáry a sucha.
V posledních měsících zničily požáry majetek v Řecku, nedostatek srážek zpustošil produkci rajčat a jahod ve Španělsku, zatímco nízká hladina vody narušila lodní dopravu na řece Rýn.
Značná část škod z celkových 52 miliard dolarů, které v prvních šesti měsících roku způsobily přírodní katastrofy, připadá na únorové zemětřesení v Turecku a Sýrii - v zemích, které Munich Re klasifikuje jako součást Evropy. Další škody přivodily bouře a záplavy v Itálii a východní Evropě a pokračující sucho ve Španělsku.
U každé z těchto katastrof bylo v Evropě přibližně 90 procent ztrát nekrytých pojištěním. Důvod byl ale v každém z případů jiný. Například pojištění proti suchu a povodním si pořizuje málokdo. V případě zemětřesení ztráty způsobilo nedostatečné pojištění a limit pojistného plnění, uvedla Munich Re.
V desetiletém časovém horizontu je na tom Evropa lépe. V tomto období pojištění nekrylo 63 procent ze škod způsobených extrémními projevy počasí. Za Severní Amerikou a Asií však starý kontinent stále zaostává, uvedla pojišťovna.
"Musíme se přizpůsobit, abychom zvládli důsledky globálního oteplování," uvedl člen představenstva Munich Re Thomas Blunck. "Výrazně to ilustrují údaje o škodách za první pololetí roku 2023," dodal. Evropa se otepluje rychleji, než je celosvětový průměr, a její špatná pozice v oblasti pojistné ochrany byla v první polovině roku druhá za Afrikou.
V regionu Asie a Tichomoří nebylo pojištěno 57 procent přímých škod, v Severní Americe 24 procent. V celosvětovém měřítku nebylo v letošním prvním pololetí pojištěno v průměru 61 procent přímých škod. To je podobný výsledek jako v loňském roce a mírný pokles proti desetiletému průměru 65 procent. Munich Re do svých výpočtů nezahrnuje nepřímé ztráty, jako je například dopad cyklonu na cestovní ruch.
Mezi přírodní katastrofy patří zemětřesení a extrémní povětrnostní jevy, jako jsou povodně, bouře a sucho, které jsou s globálním oteplováním stále častější a závažnější. Podle vyjádření Evropské centrální banky (ECB) se očekává, že pojistné krytí se bude s ohledem na prohlubující se změny klimatu dál snižovat - rostoucí pojistné tlumí poptávku a pojišťovny se stahují z obzvláště ohrožených oblastí.
Krajní projevy počasí obzvlášť ohrožují chudší země, ale ani bohatší státy nejsou vůči nim imunní. Americká ministryně financí Janet Yellenová nedávno vyjádřila obavy z nedostatku ochrany v USA, protože pojišťovny stahují pojistky majitelů domů v ohrožených oblastech. Na Novém Zélandu vláda nabízí majitelům domů v ohrožených oblastech odkup.
Témata: počasí, pojišťovny, vítr
Související
7. ledna 2025 10:43
6. ledna 2025 9:57
27. prosince 2024 15:22
17. prosince 2024 11:43
16. prosince 2024 14:27
13. prosince 2024 10:47