Zpráva o zvýšení starobních důchodů potěšila koncem minulého roku řadu českých seniorů. Vláda jim přislíbila přilepšení o více než tři sta korun měsíčně. I přes zvýšení příjmů si ale v letošním roce budou muset senioři sáhnout hlouběji do kapsy. Zdražovat totiž budou základní suroviny i pohonné hmoty. Extrémně vysoké zůstanou také ceny nemovitostí.
Senioři pobírající starobní důchod si od nového roku polepšili o několik set korun. Základní výměra starobního důchodu se na základě nařízení vlády zvýšila o 110 Kč, procentní výměra pak stoupla o 2,2 %. „Průměrný důchod, který v tuzemsku v současnosti dosahuje 11 441 korun, se zvýšil o 309 korun za měsíc. O zvýšení důchodu přitom senioři nemusejí nijak žádat, stát jej provedl automaticky,“ řekl Tomáš Kunc se společnosti Senior Safe, která nabízí asistenční služby seniorům.
I přes to, že si senioři polepšili, však příliš neušetří. Zatímco loni dle ekonomů ke zdražování potravin téměř nedocházelo, v letošním roce odborníci očekávají postupný nárůst cen u většiny základních potravin. Důvodem je rostoucí inflace, ta se dle očekávání expertů vyšplhá v letošním roce až na 2 %. Za jejím růstem a souvisejícím zdražením zboží pak stojí především stále se zvyšující mzdy zaměstnanců, které výrobcům i prodejcům zboží zvyšují náklady.
„Očekáváme, že v letošním roce dojde ke zdražení pekařských a cukrářských výrobků. Ceny pekařských výrobků jsou dlouhodobě podhodnoceny. K růstu vedou nejen zvyšující se mzdové nároky, ale i stále vyšší ceny základních surovin,“ řekl k tematice Tomáš Štanglica, obchodní ředitel společnosti NOPEK. „Je pravdou, že ceny vstupních komodit setrvale rostly. Především se jednalo o ceny mléčných výrobků, cukru, kávy a rostlinných tuků a olejů. I když tak děláme vše proto, abychom výrobky zdražovat nemuseli, v zájmu zachování kvality nám v některých případech nic jiného nezbývá,“ dodal Vratislav Janda, ředitel pro korporátní záležitosti společnosti Nestlé.
Dalším faktorem, jenž zdražení surovin podpoří, je pak dle některých prodejců postupný nárůst cen pohonných hmot. Ke zdražení ropy vedlo omezení těžby, na které se členové OPEC dohodli ke konci loňského roku. Více než osmiprocentní zdražení ropy tak vede k postupnému navyšování cen benzínu a nafty i v tuzemských podmínkách. Zatímco v lednu roku 2016 řidiči natankovali průměrně za 26,91 korun za litr, v prosinci se ceny pohonných hmot vyšplhaly na 29,57 korun. Nárůst cen o několik haléřů týdně však pokračuje i v novém roce. Například průměrná cena benzínu Natural v hlavním městě už v lednu přesáhla 30 korun. Benzín a nafta přitom mohou dle expertů postupně zdražit až o 4 koruny za litr.
Aktuálním tématem navíc i v letošním roce zůstávají vysoké ceny nemovitostí. Ty v loňském roce vystoupaly kvůli extrémně výhodným hypotékám nejvýše od roku 2007. Průměrná cena bytu v České republice činí dle serveru realitymorava.cz 2 393 591 korun, nejdražší byty jsou pak v Praze, kde může průměrná cena bytu překročit i 7,5 milionu korun. Vyšší poptávka po nemovitostech může navíc dle odborníků ovlivnit i nájemníky. „V době, kdy je výhodné nemovitosti prodávat, a naopak se snižuje poptávka po nájmech, se může stát, že se budou majitelé nájemních bytů svých nemovitosti zbavovat. Například pro seniory žijící v nájmu by to mohlo znamenat velký problém,“ řekl Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe.
Související
8. ledna 2025 15:40
1. ledna 2025 9:20
5. prosince 2024 10:50
19. října 2024 18:37
15. října 2024 11:18
1. října 2024 9:48