Éra levných, dostupných hypoték končí a český realitní trh čekají v následujícím roce změny. Kvůli novému zákonu o spotřebitelském úvěru, který platí od prosince, bude sice snazší hypotéky rychleji splatit, ale i z toho důvodu je začaly banky v případě úvěrů s dlouhou fixací zdražovat. Podmínky pro získání hypotéky se také postupně zpřísňují, žadatelé, kteří by chtěli nemovitost koupit bez vydání vlastních úspor, na ně již nedosáhnou. Týká se to i investorů, kteří zamýšleli nákup nemovitosti za účelem pronájmu financovat s vynaložením minima vlastních peněz. Jiné odradí pravděpodobný růst úrokových sazeb, které sníží výnosy z pronájmu. Lze tak očekávat, že současná vysoká poptávka po bytech klesne a růst cen nemovitostí se zpomalí, nedostatek nových bytů, ale udrží ceny stále vysoko.
Česká národní banka se obává, že řada lidí, kteří dosáhli na hypotéku a nemovitost koupili, aniž by v podstatě museli sáhnout do vlastní kapsy, by nemusela být v budoucnu v případě růstu úrokových sazeb schopná splácet, což by mohlo rozpoutat novou hypoteční krizi. Tlačí proto na ostatní banky, aby poskytovaly hypotéky jen klientům, kteří budou část z ceny nemovitosti financovat z vlastních zdrojů. V říjnu bankám doporučila, aby neposkytovaly tzv. stoprocentní hypotéky, a částka, kterou musí mít žadatel pro získání hypotéky mít, se má postupně zvyšovat. Momentálně je to pět procent, od dubna 2017 to má být minimálně desetina ceny nemovitosti. Takových úvěrů budou smět banky navíc poskytovat jen omezené množství. Už v polovině příštího roku by mohl začít platit nový zákon o ČNB, podle kterého by byla taková doporučení centrálních bankéřů pro ostatní banky závazná.
Banky musejí podle nového zákona o spotřebitelském úvěru také přísněji posuzovat úvěruschopnost klienta. Důsledkem je rušení hypoték, pro jejichž získání nebylo nutné prokazovat své příjmy, nebo těch úvěrů, jejichž poskytnutí se posuzovalo na základě obratu žadatele a ne ze základu daně – komplikace to způsobí především živnostníkům využívajícím daňové paušály.
Od letošního roku rovněž platí, že daň z nabytí nemovitosti ve výši čtyř procent její ceny, musí odvést kupující. Zájemce o koupi nemovitosti tak bude muset být od jara 2017 schopný financovat alespoň 14 procent z ceny nákupu jinak než hypotékou, protože tu na zaplacení daně použít nelze.
Sečteno podtrženo, investovat do bytu či domu s pomocí hypotéky se stává méně atraktivní. Mimo jiné z důvodu postupného zvyšování úrokových sazeb, které velké banky zahájily již v prosinci. Konzervativní investoři, kteří chtějí nechat své prostředky dlouhodobě zhodnocovat, mají ale i další alternativy, jak investovat do nemovitostí. Zároveň při těchto variantách nemusejí řešit hypotéku ani hledání nájemníků, vymáhání peněz od neplatičů nebo správu nemovitosti. Stále více Čechů tak do nemovitostí investuje i prostřednictvím nemovitostních podílových fondů nebo fondů kvalifikovaných investorů.
Od začátku roku do konce letošního třetího kvartálu stoupl v České republice objem investovaných prostředků do nemovitostních fondů o 31,42 procenta, což je mezi podílovými fondy suverénně nejvyšší procentuelní nárůst. Nemovitostní fondy tak mají reálný předpoklad nahradit u části veřejnosti produkty s pravidelným výnosem, na které byli Češi dlouhé roky zvyklí, jako jsou termínové vklady nebo státní dluhopisy.
Fondy zpravidla nakupují za vložené peníze investorů konkrétní komerční nemovitosti, které se vyznačují stabilními výnosy z nájemného a nízkou volatilitou jejich hodnoty v čase. Využívají tak efektu kolektivního investování, kdy kumulované prostředky jednotlivých investorů získávají na trhu sílu a mohou se tak ucházet o ty nejatraktivnější nemovitosti na žádaných lokalitách, které jsou zároveň i zajímavou investiční příležitostí. Fondy kvalifikovaných investorů umožňují investovat částky od jednoho milionu korun. O investice se stará tým odborníků, kteří mají na starosti vyhledávání nemovitostí, spravují je a uzavírají pro fond co nejvýhodnější smlouvy s nájemníky.
Investoři se stávají prostřednictvím svých podílových listů podílníky konkrétních nemovitostí. Prostředky investované skrze fondy mají zároveň vyšší likviditu, než v případě, že člověk koupí sám nemovitost. Podílový list je možné odprodat výrazněji snadněji, než shánět kupce pro fyzickou nemovitost.
Spojení kvalitní nemovitosti, kvalitní lokality a kvalitního nájemníka vytváří dlouhodobě udržitelnou hodnotu investice, jejíž výnosy se rozdělují mezi jednotlivé investory. Investice prostřednictvím nemovitostních fondů ve srovnání s jinými investičními instrumenty (akciové trhy, dluhopisové instrumenty, komodity, investice na měnových trzích) poskytují nižší míru rizika ale zároveň zajímavý výnos ve výši i 6 a více procent ročně. Informuje Martin Skalický, ředitel Fondu kvalifikovaných investorů EDULIOS.
Související
8. ledna 2025 10:03
16. prosince 2024 16:10
1. listopadu 2024 9:37
11. října 2024 9:52
27. srpna 2024 19:26