Výběr ideální nemovitosti bývá často složitý a únavný proces, ale je to teprve začátek cesty k její koupi. Rezervační smlouva, kterou následně podepíšete, je jedním z prvních důležitých kroků na této cestě. Co všechno se tímto podpisem zavazujete a jaké klíčové informace by měla rezervační smlouva obsahovat?
Co je rezervační smlouva a proč je důležitá
Rezervační smlouva je dokument, který garantuje vybranému zájemci exkluzivní právo na koupi určité nemovitosti po dobu, kterou si smluvně stanoví. To znamená, že prodávající nebude jednat s jinými potenciálními kupci a nemovitost nebude během této doby nabízena nikomu jinému. Tento dokument dává zájemci čas na zajištění financování a vyřízení dalších formalit. Aby prokázal svůj vážný zájem a prodávající měl jistotu, že prodej není blokován zbytečně, bývá v rámci smlouvy často vyžadován rezervační poplatek.
Podle názoru Nejvyššího soudu podléhá rezervační smlouva zákonu o realitním zprostředkování. To znamená, že zprostředkovatel nemůže spotřebiteli nařídit povinnost uzavřít kupní smlouvu; takové ujednání je neplatné a nelze ho sankcionovat smluvní pokutou. Nicméně pokuta může být dohodnuta mezi kupujícím a prodávajícím. „Před uzavřením rezervační smlouvy je důležité vše pečlivě zvážit, aby kupující neztratil nejen šanci získat vysněnou nemovitost, ale i složený rezervační poplatek,“ upozorňuje ředitelka spotřebitelské organizace dTest, Eduarda Hekšová.
Co zkontrolovat před podpisem rezervační smlouvy:
1. Technický stav nemovitosti: Prověřte pomocí specializovaných společností.
2. Právní stav nemovitosti: Zkontrolujte, zda nemovitost není zatížena dluhy, věcnými břemeny nebo jinými právními vadami. Ujistěte se tím, že si výpis z katastru nemovitostí pořídíte sami (např. online na cuzk.gov.cz).
3. Přístup k nemovitosti: Zkontrolujte okolní pozemky, zda je zajištěn bezproblémový přístup.
4. Možnosti financování: Zhodnoťte své možnosti financování, zejména pokud plánujete využít hypoteční úvěr. Kontaktujte svou banku před podpisem rezervační smlouvy.
Čtěte také
Na co si dát ve smlouvě pozor
Rezervační smlouva by měla být trojstranná, zahrnující vlastníka nemovitosti, zájemce a realitní kancelář (pokud je zapojena). Ujistěte se, že smlouva přesně identifikuje všechny části nemovitosti, na kterých jste se dohodli (např. zahrada). Smlouva by měla jasně specifikovat podmínky týkající se rezervačního poplatku, včetně účtu, na který bude složen, jeho zahrnutí do kupní ceny a podmínky vrácení v případě neuzavření kupní smlouvy.
Doporučuje se mít v smlouvě možnost odstoupit bez sankcí a s vrácením poplatku, zejména pokud banka neschválí úvěr nebo dojde ke změně ceny nemovitosti. „Kupujícím bychom doporučili, aby si ve smlouvě vymínili možnost odstoupení bez sankcí a s vrácením poplatku, pokud například banka neschválí úvěr,“ radí Eduarda Hekšová z dTestu.
Témata: nemovitosti, bydlení, dTest
Související
8. ledna 2025 10:03
20. listopadu 2024 11:28
31. října 2024 11:37
19. srpna 2024 16:56
16. srpna 2024 15:14
1. srpna 2024 12:43