Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny pohonných hmot před letní sezonou. Jak porostou?

Ceny pohonných hmot před letní sezonou. Jak porostou?

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zatímco počátkem roku se průměrné ceny Naturalu 95 se na čerpacích stanicích pohybovaly průměrně mezi 33 až 33,50 Kč za litr, tak s příchodem jara vzrostly a od konce dubna a skoro po celý květen se pohybovaly nad hranicí 35 Kč za litr.

Na výrazném zvýšení cen pohonných hmot měla velký vliv mimo jiné nestabilní situace v Libyi, která byla jedním z hlavních důvodů skokového zvýšení cen ropy Brent, když se obchodovala za 127 dolarů za barel. Oslabení americké měny poté zčásti kompenzovalo rostoucí ceny ropy na světových trzích. Tehdejší obavy, že se během léta bude tankovat za 40 Kč, se ukázaly jako liché, faktem však zůstává, že ceny i nadále zůstávají na nejvyšších úrovních od roku 2008. Očekávat, že dojde k nějakému výraznému snížení cen během nadcházejících měsíců, je spíše otázkou přání než reality. Cena ropy Brent sice spadla, nadále se však udržuje vysoko nad hranicí 100 dolarů za barel. Do karet cenám ropy rozhodně nehraje možný tlak na posílení amerického dolaru kvůli přetrvávající dluhové krizi v Řecku. Ceny ropy sice nejsou tak vysoké jako před 2 měsíci, oslabení koruny vůči dolaru by však při neměnných cenách ropy znamenalo další tlak na růst cen pohonných hmot na domácích čerpacích stanicích. Co lze do budoucna očekávat téměř s jistotou je rostoucí rozkolísanost ceny této suroviny a následně i pohonných hmot.

Témata:  pohonné hmoty

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 16:39

Tesla Model Y „Juniper“ poprvé bez maskování. Podívejte se na první snímky + FOTO

Tesla Model Y „Juniper“ odhalena! Nová podoba populárního elektromobilu se poprvé ukázala bez maskování během zimních testů v severovýchodní Číně, jak upozornil electrek.co.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Čtyři nelichotivá prvenství Česka: Nejvyšší zdražení energií a rekordní zadlužení v rámci Visegrádské čtyřky

Česká republika v době od druhé poloviny roku 2021 vykazuje v rámci Visegrádské čtyřky suverénně největší nárůst cen elektřiny a zemního plynu pro domácnosti, ale současně také největší nárůst veřejného zadlužení. Ještě k tomu dala v rámci daného kvarteta nejvíce na boj s drahými energiemi. Nejvíce tedy na úlevu od drahých energií vydala, ale ty přitom suverénně nejvíce zdražily. Je to dosud nevysvětlený paradox.