Technologie představuje proces, který nelze zastavit a vyskytuje se všude kolem nás. Netýká se pouze počítačů, mobilních telefonů a komunikačních nástrojů, stále častěji se stává součástí našich domácnosti a bydlení. Zatímco pasivním domům, které se roku 1990 poprvé objevily v Německu, stačilo pouze deset let k tomu, aby se staly poměrně běžnou záležitostí, chytré telefony nebo televize si lidé oblíbili ještě dříve. Jak budou české domácnosti vypadat za deset let, jaké technologie budou jejich nedílnou součástí, vám popíšeme v následujícím článku.
Počet inteligentních domácností se do roku 2019 více než zdvojnásobí
Spolu s požadavkem na snižování energetické hodnoty domu se také zvyšují nároky domácností na vybavení a technologie. V současnosti si už málo kdo dokáže představit, že by fungoval bez pračky, myčky, mikrovlnné trouby, sušičky nebo automatického vysavače. Vše bude ale v nadcházejících letech posunuto ještě o kousek dál. Odborníci odhadují, že trend inteligentních domácností se do roku 2019 v Evropské unii dokonce zvýší o 61 %.
Od roku 2020 se budou stavět jen pasivní domy
V roce 2010 stanovila Evropská unie ve směrnici EU 20–20–20, že od roku 2020 se budou stavět novostavby, které odpovídají charakteru pasivním domům. Pasivní dům je takový typ stavby, který klade důraz na minimální spotřebu energie na vytápění nebo ohřev vody. Není proto důležité, který stavební systém pro stavbu pasivního domu bude zvolen. Obvykle se využívají dřevěné, zděné nebo cihlové konstrukce. Důležité však je, aby dům zohledňoval roční potřebu tepla na vytápění, roční potřebu primární energie a neprůvzdušnost budovy.
Trendem budou inteligentní domy
Inteligentní dům se vyznačuje tím, že je energeticky soběstačný a nezávislý na dodávkách energie z venku. Charakteristické pro tento typ domu je to, že sám dům dokáže vytvořit optimální prostředí pro život uvnitř, a to jak prostřednictvím stavební konstrukce, tak i prostřednictvím systémů řízení domů. Cílem je žít v takovém domě, který je víceúčelový, zajišťuje maximální pohodlí, zábavu, ale i bezpečí při co nejnižších nákladech na provoz.
Právě bezpečnost bydlení a pohodlnost při ovládání různých zařízení budou stěžejní pro spokojený život. Běžným standardem v domácnosti proto budou bezpečnostní systémy vchodových i garážových dveří. „Součástí drtivé většiny vrat bude automatické ovládání a kvalitní motor. Vrata mají navíc převodovku konstruovanou tak, že zabraňuje nežádoucímu mechanickému zvednutí vrat, a to i v případě výpadku proudu,“ vysvětlil Lubomír Valenta ze společnosti Lomax, která je největším výrobcem sekčních garážových vrat na českém trhu. „Za několik let budou již lidé požadovat komplexní bezpečnostní systém pro svou nemovitost. To jim mohou zajistit pouze komponenty od jednoho výrobce. Všechny prvky, jako například garážová vrata, vjezdové brány, rolety či žaluzie, lze bez problému programovat v rámci centrálního systému budovy,“ dodal Valenta.
Budoucnost tedy bude plně záviset na internetu, který již nebude pouze propojovat lidi s okolním světem, s bankou nebo zaměstnavatelem, chytré aplikace jim budou usnadňovat každodenní život. Novinkou v oblasti bydlení bude například inteligentní dveřní zvonek, který se v případě, že majitel domu není doma, prostřednictvím internetu telefonicky spojí s majitelem a umožní tak komunikovat s návštěvou i na dálku. Dveře bude zase možné otevírat prostřednictvím mobilního telefonu nebo dálkového ovládání.
Digitální domácnosti usnadní bydlení
Digitální domácnost je vysoce spojena s digitální technologií a automatizací. Příkladem toho mohou být chytrá automatická světla, která detekují pohyb, ale i kouř. Při pohybu se automaticky rozsvítí a po chvíli zhasnou. Pokud jsou napojena na detektor kouře, umí se rozblikat výstražným světlem a upozornit tak na riziko požáru. Chytrá osvětlení umí také nastavit automatickou intenzitu a barvu světla pro různé aktivity.
V žádné kuchyni nebudou za několik let chybět ani inteligentní spotřebiče. Běžná tak bude například mikrovlnná trouba, která vypočítá energetickou hodnotu jídla, které je v ní uloženo. Každá domácnost bude mít i samozásobovací ledničku, která přes internet objedná potraviny, u kterých má naprogramovaný automatický úbytek. V domácnostech budou také pračky, které samy vyperou prádlo, následně ho vysuší a poskládají. Dalším výdobytkem může být inteligentní zrcadlo, které během líčení a čištění zubů zobrazí předpověď počasí nebo zprávy.
Změnu dozná také vybavení domácnosti. Nábytek tak bude z přírodního materiálu – například z banánového vlákna, které je velmi pružné a zároveň pevné. Trendem budou také ekologické materiály i dřevo, které se samo přizpůsobí zátěži. Spaní bude pohodlnější a bezpečnější. Již dnes existují matrace a podložky, které monitorují dech, srdeční činnost nebo krevní tlak. Látky, ze kterých se bude vyrábět oblečení i povlečení, budou obsahovat senzory, které z potu zjistí obsah kyselin a soli. Budoucností je i propojit zábavu se zdravím. Součástí domácností tak může být běžící pás, který bude spojený s počítačem vytvářející umělou realitu. Další zajímavostí může být i skříň, která skrývá kupříkladu minigolfové hřiště.
Témata: bydlení, Domácnosti
Související
8. ledna 2025 10:03
16. prosince 2024 16:10
1. listopadu 2024 9:37
11. října 2024 9:52
27. srpna 2024 19:26