Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Statisíce lidí čeká změna. Budou muset ohlásit i přechodné bydliště

Statisíce lidí čeká změna. Budou muset ohlásit i přechodné bydliště

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Statisíce lidí čeká změna. Uvažuje se totiž o změně zákona a lidé tak budou muset na úřadech hlásit i své přechodné bydliště, tedy místo, kde bydlí více než 90 dní. Tato novela má bojovat i proti lidem, kteří se před exekucí "skrývají" na úřadech.

Institut trvalého pobytu na radnici se patrně brzy stane minulostí. A statisíce lidí, kteří takhle oficiálně "bydlí", se budou muset přihlásit k trvalému pobytu jinde. "Trvalý pobyt se bude hlásit na ohlašovnách, a to podle místa skutečného pobytu občana (s výjimkou pobytů rekreačních, studijních apod.)," napsalo ministerstvo vnitra ve zprávě, kterou obhajuje nový chystaný zákon o evidenci obyvatel.

Přechodný pobyt tak budou mít lidé na té adrese, kterou si zvolí a která bude v místě, kde skutečně trvale žijí a mají tam rodinu nebo zaměstnání. Zákon by měl změnit praxi, kdy se někteří lidé na útěku před exekutory raději odhlásí ze svého bytu a zaregistrují se jako bezdomovci na radnici. Ministerstvo varuje, že pokud neprojde nový zákon, počet takových lidí poroste. Už teď jich přitom je 375 tisíc.

Kromě toho se na úřady hlásí i lidé, kteří sice spořádaně a bez dluhů žijí v obci či městě, ale pronajímatel jejich bytu jim nedal svolení přihlásit se k trvalému pobytu. Podle nového občanského zákoníku přitom tihle nájemníci už souhlas majitele bytu nebo domu nepotřebují. K zapsání trvalého pobytu jim stačí nájemní smlouva.

Lidé přihlášení na radnicích státu vadí. A to nejen kvůli tomu, že tak utíkají před dluhy, ale i z prostého důvodu, že je pak lze jen obtížně kontaktovat.

Kromě toho ministerstvo plánuje vrátit do zákona i povinnost hlásit přechodný pobyt, pokud se lidé vystěhují ze svého domova na více než 90 dnů. V tomto případě je důvodem například to, že lidé, kteří bydlí jinde než na své trvalé adrese, neplatí poplatky za svoz odpadu. A na to pak doplácejí městské pokladny.

Témata:  bydlení

Aktuálně se děje

10. ledna 2025 11:16

Nevycházíte s penězi? Jak požádat o vyšší výplatu a kdy zvážit změnu práce

Podle nedávného průzkumu pracovního portálu Prace.cz dostalo během roku 2024 přidáno 42 % zaměstnanců. Přesto je více než polovina z nich stále nespokojena se svým příjmem, a 20 % dokonce řeší vážné finanční problémy. Jestli se to týká i vás, nečekejte, až bude ještě hůř. Zde několik tipů, co můžete udělat, abyste si polepšili.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Bohatnou Češi nejrychleji v bývalém východním bloku? Za posledních 10 let si polepšili o 520 000 Kč, ukazují data

V roce 2013 měl průměrný Čech majetek v hodnotě zhruba 246 000 Kč. V roce 2023 už to bylo takřka 766 000 Kč. V uplynulých deseti letech tedy Češi – včetně nemluvňat a dětí – zbohatli v průměru o 520 000 Kč. Pokud ovšem zohledníme zhruba 50procentní inflaci, jež v daných deseti letech nastala, zbohatl průměrný Čech „pouze“ o 407 000 Kč. Protože zmíněných 766 000 Kč odpovídá v cenách roku 2013 necelým 653 000 Kč.