Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pomáhá v létě zateplení domu před vedry?

Pomáhá v létě zateplení domu před vedry?

Foto: Pixmac

Je při tropických vedrech snesitelněji v nezatepleném, nebo v zatepleném domě? Tuto otázku položil slovenský deník SME odborníkům. A jaké odpovědi se dočkal?

Pokud bydlíte v zatepleném bytě, po delších vedrech se nahromaděného tepla zbavíte daleko hůře než v nezatepleném bytě. Tvrdí to odborný asistent ze Slovenské technické univerzity Peter Buday.

Pracovník Zkušebního stavebního ústavu Roman Horečný je ovšem opačného názoru. Horké letní dny je podle něj lépe přečkat v zatepleném bytě, který horku lépe odolává. Zateplení udržuje v bytě teplo, podle Budaye je tedy logické, že vyhřátý zateplený byt se ochlazuje mnohem pomaleji než nezateplený. To, co je v zimě vítané, se během letních veder obrací proti nám. Buday se v ústavu zabývá simulacemi podobných situací a ty jeho tvrzení podporují. "Po dlouhodobých vedrech zateplená budova teplo prostě musí držet. V létě se chová hůř než nezateplená, zchladí se pomaleji," řekl deníku SME.

Horečný tvrdí, že v létě lépe obstojí zateplená stavba. Zateplení pustí přes zeď mnohem méně tepla, povrch se zahřeje méně a budova se méně namáhá.

"Zateplení nezhoršuje vnitřní stav bytu, bez něj je to horší," řekl Horečný. Přiznává, že dlouhodobým vedrům se těžko ubrání i zateplený dům. Když však dovnitř nepustíte teplý vzduch nebo ‚nepeče', bude v něm chladněji. Odborníci svou práci navzájem uznávají. "Tento problém je opravdu komplikovaný. Klidně by o tom mohla být vědecká konference, obě strany by měly své zástupce," přiznal Horečný.

Problém by se dal tedy shrnout možná tak, že pokud vedra netrvají moc dlouho, zateplení vás před nimi ochrání. Pokud ale tropy přetrvávají dlouhé dny, a navíc horko pustíte dovnitř, teplo se v bytě naakumuluje a bude trvat i celé chladné dny, než se z bytu vytratí. Lidé v zateplených bytech by proto neměli přes den do bytů teplý vzduch pouštět. Skoro polovina tepla se do bytu dostane podle serveru energia.sk přes okna. Přes stěny a dveře asi pětina. Proto by měla být okna přes den zakrytá například žaluziemi a otevírat by se měla jen v noci, když je venku chladněji.

Témata:  bydlení

Aktuálně se děje

10. ledna 2025 11:16

Nevycházíte s penězi? Jak požádat o vyšší výplatu a kdy zvážit změnu práce

Podle nedávného průzkumu pracovního portálu Prace.cz dostalo během roku 2024 přidáno 42 % zaměstnanců. Přesto je více než polovina z nich stále nespokojena se svým příjmem, a 20 % dokonce řeší vážné finanční problémy. Jestli se to týká i vás, nečekejte, až bude ještě hůř. Zde několik tipů, co můžete udělat, abyste si polepšili.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Bohatnou Češi nejrychleji v bývalém východním bloku? Za posledních 10 let si polepšili o 520 000 Kč, ukazují data

V roce 2013 měl průměrný Čech majetek v hodnotě zhruba 246 000 Kč. V roce 2023 už to bylo takřka 766 000 Kč. V uplynulých deseti letech tedy Češi – včetně nemluvňat a dětí – zbohatli v průměru o 520 000 Kč. Pokud ovšem zohledníme zhruba 50procentní inflaci, jež v daných deseti letech nastala, zbohatl průměrný Čech „pouze“ o 407 000 Kč. Protože zmíněných 766 000 Kč odpovídá v cenách roku 2013 necelým 653 000 Kč.