Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Upravit si dům? Pro některé nastane komplikace! V Česku totiž vzniknou nové památkové zóny

Upravit si dům? Pro některé nastane komplikace! V Česku totiž vzniknou nové památkové zóny

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Ti odjinud to nejspíš ocení, místním to však může přinést potíže. Prohlášení části Českého Těšína a pražské Zbraslavi za památkové zóny jim totiž zkomplikuje případné stavební úpravy na jejich domech a pozemcích.

Nové památkové zóny by měly vzniknout na základě vyhlášky ministerstva kultury, která je v současnosti v připomínkovém řízení. Chvályhodná snaha ochránit jedinečná historická prostředí těchto měst má však i svou odvrácenou stránku.

Na vlastníky domů, které sice nejsou kulturními památkami, ale nachází se v památkové zóně, se totiž budou nově vztahovat speciální povinnosti. Pokud si někdo bude chtít postavit na svém pozemku v památkové zóně dům či změnit nebo odstranit ten stávající, bude si muset předem vyžádat závazné stanovisko obecního úřadu obce s rozšířenou působností.

Stejné pravidlo přitom bude nutné dodržet i v případě pouhých terénních úprav na pozemku, umístění si nějakého zařízení na pozemku, ale i třeba jen v případě úpravy dřevin nebo udržovacích prací na své nemovitosti. A pokud se jeho plán nebude památkové péči líbit, bude mít vlastník těžké pořízení.

Důvodem vyhlášení památkových zón je podle ministerstva kultury to, že ani na jedné z těchto lokalit není dosud vyhlášena žádná forma plošné památkové ochrany. Nachází se tam přitom jedinečná historická a architektonická prostředí a významné kulturní památky. V případě Zbraslavi je to například tamní zámek (původně zbraslavský klášter) prohlášený za národní kulturní památku.

Navržené rozlohy zón dosahují v případě Českého Těšína 0,4 kilometru čtverečního a v případě Zbraslavi 0,69 kilometru čtverečního.

Témata:  bydlení

Aktuálně se děje

10. ledna 2025 11:16

Nevycházíte s penězi? Jak požádat o vyšší výplatu a kdy zvážit změnu práce

Podle nedávného průzkumu pracovního portálu Prace.cz dostalo během roku 2024 přidáno 42 % zaměstnanců. Přesto je více než polovina z nich stále nespokojena se svým příjmem, a 20 % dokonce řeší vážné finanční problémy. Jestli se to týká i vás, nečekejte, až bude ještě hůř. Zde několik tipů, co můžete udělat, abyste si polepšili.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Bohatnou Češi nejrychleji v bývalém východním bloku? Za posledních 10 let si polepšili o 520 000 Kč, ukazují data

V roce 2013 měl průměrný Čech majetek v hodnotě zhruba 246 000 Kč. V roce 2023 už to bylo takřka 766 000 Kč. V uplynulých deseti letech tedy Češi – včetně nemluvňat a dětí – zbohatli v průměru o 520 000 Kč. Pokud ovšem zohledníme zhruba 50procentní inflaci, jež v daných deseti letech nastala, zbohatl průměrný Čech „pouze“ o 407 000 Kč. Protože zmíněných 766 000 Kč odpovídá v cenách roku 2013 necelým 653 000 Kč.