Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Česku se během letoška prodaly firmy za 2,8 miliardy eur

V Česku se během letoška prodaly firmy za 2,8 miliardy eur

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

V Česku se letos v prvním pololetí prodalo firem za 2,8 miliardy eur, jak vyplývá ze statistik mergermarketu. Uvádí to čtvrteční vydání deníku E15.

Co se týče hodnoty transakcí, zažilo Česko nejlepší půlrok od roku 2008. Problém je, že tento skok má na svědomí jeden obří obchod – prodej pivovarů StarBev za 2,65 miliardy eur. Nulové známky oživení jsou vidět na počtech dokončených transakcí, těch bylo jen 17 proti loňským 35.

„StarBev je ojedinělý případ. Do stejné kategorie bude v případě úspěšného dokončení patřit i Net4Gas. O aktivitě v mainstreamovém segmentu takové transakce moc neříkají,“ říká Patrik Brom z UniCredit CAIB. Poradci si nejsou jisti, zda se trh skutečně rozhýbe. Pro letošek však už bylo ohlášeno několik zajímavých obchodů. Například zakladatel Exim Tours Ferid Nasr prodal svou cestovní kancelář německému řetězci Rewe Tours, prodal se podíl v matce internetového obchodu Mall.cz, firma p. k. Solvent koupila českou pobočku zkrachovalého řetězce Schlecker.

Český trh fúzí a akvizic skomírá od začátku krize. Je to problém celého postkomunistického regionu, jemuž celkově klesá příliv zahraničních investic. Ten letos v prvním pololetí propadl o drtivých 66,7 procenta na 7,4 miliardy eur. Klesajícímu trhu se museli přizpůsobit i poradci. „Nyní zprostředkováváme spíše více menších transakcí. To představuje změnu proti minulým letům, kdy jsme se podíleli téměř výhradně na velkých přeshraničních fúzích a akvizicích. Dnes je totiž již více než polovina transakcí na českém trhu realizována mezi českými subjekty,“ říká Petr Kříž z Ernst & Young.

Témata:  Česko firmy

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 10:26

Nezaměstnanost přesáhla čtyři procenta. Prosinec přinesl nejhorší čísla za osm let

Míra nezaměstnanosti v Česku loni v prosinci poskočila na 4,1 procenta. I když je prosincový nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu sezónnosti železným pravidlem tuzemského trhu práce, jeho současný rozsah přesto nasvědčuje určitému zhoršování podmínek v oblasti zaměstnávání v Česku. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy