Zasedání zemí G20 v japonské Ósace přineslo očekávaný výsledek: jednání mezi americkým prezidentem Trumpem a čínským prezidentem Si Ťin-Pchingem vedlo k ohlášení dalšího kola obchodních rozhovorů a odkladu nových cel na neurčito.
K většímu optimismu trhů na sklonku nového týdne přispělo Trumpovo oznámení, že Spojené státy dovolí americkým firmám, aby obchodovaly se společností Huawei. Podrobnosti tohoto nejnovějšího sdělení nejsou jasné, ale tento krok společně s neplánovaným Trumpovým setkáním se severokorejským vůdcem Kim Čong Unem představují poměrně hlasité oznámení, že se Trump nejspíše chce vyhnout konfrontaci ve chvíli, kdy začnou hrozit skutečné ekonomické škody (zejména poškození trhu).
Nepředvídatelný Trump
Tento krok tvrdě kritizují zahraničně-političtí jestřábi v Kongresu i několik prezidentských kandidátů ze strany Demokratů. Trump také vyslovil obdiv k politickým krokům Číny- od oslabení měny po stimulaci ekonomiky. Jasně si uvědomuje, že Fed brzdí nejen americkou ekonomiku, ale také jeho plány. Trump tak svým jednáním vzbudil na trhu pocit, že sice štěká, ale nekouše, čímž mu dodal větší odvahu na všech frontách. Trh tak věří, že Fed i centrální banky udělají vše proto, aby zachovali uvolněné podmínky, a že Trump jim v tom nebude stát v cestě.
Je však těžké uvěřit, že by tato reakce vedla tento týden k něčemu většímu, než jen ke krátkodobému nárůstu na trhu. Obzvlášť za předpokladu, že první údaje v novém čtvrtletí budou nadále naznačovat temnější vyhlídky pro globální ekonomiku.
Index PMI hovoří jasně
Oficiální čínský průzkum PMI, který byl zveřejněn během víkendu, ale nedává důvody k jásotu. Výrobní PMI zůstal na květnové úrovni 49,4, zatímco nevýrobní PMI klesl o desetinu na 54,2. Soukromé průzkumy PMI ekonomického magazínu Caixin, které jsou sledovány stejně pečlivě, zveřejnily dnes v noci hodnoty červnového výrobního PMI Caixin. Ty ukazující nepříjemných 49,4 oproti květnovým 50,2. Japonský červnový výrobní PMI také klesl. Jinak tomu nebylo ani v případě japonského průzkumu Tankan. Ten byl za druhé čtvrtletí stejně slabý a vyhlídky pro všechny kategorie klesají.
Tento týden nás čeká zveřejnění několika zajímavých údajů. K dnešnímu dni je to americký výrobní PMI index ISM za červen, který by v případě velkého poklesu mohl začít měnit příklon k riziku. Následovat budou středeční nevýrobní údaje ISM a páteční americká data o zaměstnanosti, informuje John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank.Vybrané měny:USD – trhy dnes ráno překvapila pevnost dolaru. Příklon k riziku vede k další konsolidaci (i když stále mírné) nedávného silného oživení (faktory po ukončení čtvrtletí mohou tento pohyb více zdůrazňovat).
EUR – euro oslabuje vzhledem k tomu, že příklon k riziku znamená podporu měn rozvíjejících se trhů a další chuti riskovat. Nikoli negativní potenciál pro měny. Pokud oblast kolem 1,1300 pro kurz EUR/USD nedokáže přežít uzavření dne, býci budou možná muset ještě chvíli putovat pouští.
GBP – mírná korelace libry s chutí riskovat. Je možné, že kurz EUR/GBP se odkloní pryč od úrovně 0,9000. To by mohlo v následujících týdnech pomoci uvolnit tlak na růst kurzu EUR/GBP.
Témata: Donald Trump, ekonomika
Související
10. ledna 2025 9:22
8. ledna 2025 9:05
30. prosince 2024 13:53
29. prosince 2024 10:41
20. prosince 2024 9:40
19. prosince 2024 11:58