Dlouhodobé předpovědi se naplnily. Nedávný nárůst hodnoty Bitcoinu (BTC) na více než 100 tisíc USD svědčí o jeho rostoucím vlivu a signalizuje, že digitální měny se staly nejen globálním fenoménem, ale také pevnou součástí světa investic. Tento vzestup je také důsledkem politických změn. Příslib Donalda Trumpa ukončit restriktivní regulace a podpořit přívětivější prostředí pro digitální aktiva, včetně jmenování klíčových osobností, znovu povzbudil investory a hráče v odvětví. Vlnový efekt těchto změn pociťují i další kryptoměny, jako je například XRP.
Rekordní vývoj
Od vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách zaznamenala hodnota bitcoinu výraznější růst a již několik týdnů poté se začala přibližovat hranici 100 000 USD.* Dlouho očekávané nové maximum nakonec digitální zlato překonalo 5. prosince 2024 ráno, později během dne vzrostlo o další 2 procenta a dosáhlo historického maxima 103 625 USD. Ačkoli následně zaznamenalo několik poklesů, přesto se mu podařilo ještě několikrát překonat 100-tisícovou hranici. Kryptoměně se daří i z dlouhodobého hlediska. Meziročně si připsala již 126 procent, zatímco za posledních 5 let vzrostla o více než tisíc procent. Uvidíme, zda si svou současnou hodnotu udrží a zda ji s blížícím se novým rokem dokáže ještě zvýšit.
Sliby se začaly plnit
Trump jmenoval Paula Atkinse do čela americké Komise pro cenné papíry (SEC) a tato nominace je pro svět kryptoměn velkou výhrou. Trump na své sociální síti zveřejnil blahopřejný status, v němž nominovaného označil za zastánce „regulace zdravého rozumu“. Atkins se dlouhodobě zasazuje o jasnější a méně restriktivní regulace a rozvoj inovací bez nutnosti zbytečného dohledu. Podle jeho názoru mohou přísné regulace způsobit, že se společnosti přesunou mimo USA, jak uvádí Yahoo Finance. Pokud návrh projde, Atkins nahradí současného předsedu Garyho Genslera, který se stal nepopulárním kvůli svým ostrým názorům na digitální aktiva, jež v rozhovoru pro BBC označil za „podvod plný podvodníků“. Trump tohoto výroku využil ve svůj prospěch a během své kandidatury se snažil získat voliče kryptoměn slibem, že Genslera okamžitě odvolá z funkce šéfa SEC. Již koncem listopadu Gensler na sociální síti X oznámil, že v den prezidentovy inaugurace sám odstoupí. Aby posílil sliby, že se USA stanou hlavním městem kryptoměn, jmenoval Trump bývalého provozního ředitele společnosti PayPal Davida Sackse poradcem Bílého domu pro regulaci kryptoměn a umělou inteligenci. Ten již v roce 2017 pro CNBC uvedl, že kryptoměny mají podobný koncept „databáze peněz“ jako PayPal.
Lídr USA v oblasti kryptoměn?
Vyhnání Genslera však nebylo jediným slibem, který Trump svým voličům dal. Na červencové konferenci v Nashvillu slíbil, že jeho administrativa si v budoucnu ponechá všechny bitcoiny, které federální vláda vlastní nebo získá, a odkloní se tak od současné praxe aukčního prodeje. Podle něj jde o strategický krok k posílení národních kryptozásob. Na červnovém setkání s vedoucími pracovníky v oblasti těžby bitcoinů navíc Trump vyjádřil podporu tomu, aby se USA staly centrem těžby kryptoměn, a zdůraznil, že domácí produkce by mohla posílit energetickou dominanci. Argumentoval, že negativní postoj prezidenta Bidena prospívá zahraničním konkurentům, jako je Čína a Rusko, a zopakoval, že veškerá budoucí těžba bitcoinů by měla probíhat v USA. Trumpova širší strategie zahrnuje také snížení úrokových sazeb, což je podle CNBC krok, který byl v minulosti spojen s růstem cen digitálních aktiv v důsledku levnějších půjček.
Výhody pro ostatní
Potenciální změny by mohly pomoci i dalším kryptoměnám, které jsou v současnosti ve stínu Bitcoinu. Například kryptoměna XRP se 3. prosince 2024 vyšplhala na své historické maximum 2,85 USD * Uvolněná regulační pravidla by jí mohla pomoci v soudním sporu s jejím emitentem Ripple Labs. Tato platební síť, která poskytuje služby finančním institucím, byla v roce 2020 zažalována Komisí pro cenné papíry a burzy za to, že svůj digitální token nezaregistrovala jako cenný papír a přesto jej prodávala. O tři roky později soud rozhodl, že k porušení došlo pouze v případě prodeje XRP institucionálním investorům, a nařídil jí zaplatit pokutu 125 milionů USD. SEC se proti rozsudku odvolala, což nyní odložilo několikaletý boj na neurčito.
Spící hora ožívá?
V souvislosti s bitcoinem se v posledních letech připomíná zaniklá burza Mt. Gox, která zaznamenala významné pohyby digitální měny. Podle společnosti Arkham Intelligence byla v roce 2013 na adrese spojené s Mt. Gox více než 27 tisíc BTC, což představuje téměř 3 miliardy USD, do neznámé digitální peněženky. Mezitím již v nedávné době převedla více než 2 tisíce BTC. I přes tento velký odliv má burza stále v držení téměř 40 tisíc BTC v hodnotě více než 4 miliardy USD. V době svého největšího rozkvětu, v letech 2010 až 2013, tokijská burza zpracovala více než 70 procent bitcoinových transakcí, ale na jaře 2014 vyhlásila bankrot. Ten přišel poté, co Mt. Gox čelila několika stížnostem na problémy s inkasem a především po hackerském útoku, při kterém bylo ukradeno až 850 tisíc bitcoinů. Po letech právních tahanic se věřitelé možná vzpamatovali. Jak totiž uvádí server Coindesk.com, je pravděpodobné, že nedávné transakce jsou průběžnými splátkami. Ačkoli se původně počítalo s dřívějším splacením, lhůta byla prodloužena do 31. října 2025, dodává Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.
Témata: Donald Trump, Bitcoin
Související
9:22
8. ledna 2025 9:05
30. prosince 2024 13:53
29. prosince 2024 10:41
20. prosince 2024 9:40
18. prosince 2024 10:20