Řešení aktuální důchodové problematiky nebere konce. Naopak, z původně avizovaných několika metod, jak reformovat penzijní systém, se rozvinula debata například o tom, kdy by lidé měli odcházet do důchodu. Vláda má s důchodci ale i řadu dalších plánů, v některých se však členové neshodnou jak s experty, tak sami mezi sebou.
Zatímco vláda nechce pozdější odchod do důchodu, důchodová komise ano. To, že se ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová neshodne ve věci případného navyšování věku odchodu do důchodu s předsedkyní důchodové komise Danuší Nerudovou, ukázala například nedávná debata v České televizi.
Obě prosazují takzvanou technickou variantu důchodové reformy, šéfka komise ale uvažuje o prodloužení věku do důchodu. Maláčová se staví proti, v její neprospěch ale hraje i kritiky ze strany premiéra. To je ostatně další ukázkou, jak debaty o důchodech tříští politiky.
Babiš totiž Maláčovou zkritizoval za to, že v případě důchodové reformy neplní programové prohlášení vlády. Ta přitom tvrdí opak, a na sociální síti napsala, co vše se pro důchodce chystá.
"Jak mezi poslanci, tak mezi lidmi v terénu cítím podporu pro naše návrhy na důstojné důchody pro ženy, pětistovku na každé dítě, odchodu do důchodu o rok dříve pro náročné profese za každých odpracovaných let, nebo lepší ocenění lidí pečujících o zdravotně postiženou osobu," uvedla.
Dle programového prohlášení vlády, které podle Babiše neplní, také chce navrhnout oddělení penzijního účtu od státního rozpočtu a záruky, že lidé o své penze nepřijdou. Například posílením role České správy sociálního zabezpečení nebo zřízením samostatné státní důchodové pojišťovny.
Témata: důchodci, důchody, Jana Maláčová
Související
8. ledna 2025 15:40
1. ledna 2025 9:20
5. prosince 2024 10:50
19. října 2024 18:37
15. října 2024 11:18
1. října 2024 9:48