Odborníci varují před blížící se důchodovou krizí. Pokud politici nenajdou řešení, hrozí, že na penze v budoucnu nebude. Stát přitom má podle expertů na to, aby dával dobré důchody, dokonce aby byly vyšší než 10 500 korun.
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová prosazuje návrh, který počítá se základní solidární penzí z nultého pilíře ve výši 30 procent průměrné mzdy a zásluhovou částí za odpracované roky a odvody s bonusem za vychované dítě, který by mohl činit 500 korun. Nízké penze by se lidem do základního důchodu doplácely. Solidární část by se valorizovala podle růstu mezd a zásluhová podle inflace.
I když Radomil Bábek i poslanec a místopředseda STAN Petr Gazdík vysvětlovali, že důchodci si vyšší důchody nepochybně zaslouží, ale vadí jim, že plánované změny, které ministryně práce a sociálních věcí Maláčová nazývá důchodovou reformou, nedoprovází důležitý údaj, odkud chce vláda na zvýšení důchodů vzít.
„Musíme usilovat zejména o spravedlnost,“ zdůrazňovala Maláčová a odmítala argumenty, že spravedlnost neznamená rovnostářství, ale naopak princip zásluhovosti, tedy to, kolik a jak dlouho poplatník do systému přispíval.
I veřejnost v podobě podnikatelů vyjádřila obavy, že pokud bude vyplácen všem základní důchod ve výši 10 500 korun a teprve ze zbytku se budou vyplácet peníze podle toho, kolik kdo na důchody odváděl, podíl zásluhovosti se sníží ve prospěch solidarity, což už v minulosti kritizoval Ústavní soud.
„Živnostníci a malí podnikatelé by v podstatě podepsali, že je třeba, aby byla minimální hranice. A 10 500 korun není tak moc, ale problém vidím v socialistickém, nikoli sociálním přístupu,“ prohlásil šéf Podnikatelských odborů Radomil Bábek. Potíž je v tom, kolik bude muset stát platit, o kolik se navýší výdaje státního rozpočtu.
„Stát má na to, aby dával dobré důchody, dokonce aby byly vyšší než 10 500 korun. Ale je třeba výrazně zmenšit stát, snížit počet státních zaměstnanců, je třeba zrušit zbytečné úřady a přestat vyplácet zbytečné slevy,“ je přesvědčen Bábek. A vládě, jejíž je Maláčová součástí, vyčetl, že peníze, které jí svěřujeme, vyhazuje z okna, místo toho, aby je dala důchodcům.
„Jestli stát bude utrácet tak, jak utrácí, nikdy na důchod nebude,“ řekl ministryni otevřeně šéf Podnikatelských odborů. Z tohoto důvodu živnostníci a podnikatelé, i kdyby si mohli dávat na sociální odvody více než povinné minimum, to nedělají, protože této vládě nevěří.
Podle Maláčové bychom měli udělat z důchodů prioritu. Ale ministryně současně přiznala, že budeme potřebovat peníze navíc. Prohlásila, že by další peníze do systému neměly jít od živnostníků, kteří platí už dnes dost, ale že zdroje jsou v ziscích bank a velkých korporací. Problémem je, že sociální demokraté jsou součástí koalice s hnutím ANO, které odmítá sektorové daně, takže není velká naděje, že by odtud Maláčová získala potřebné příjmy.
Proto také její nápady zpochybňuje nejen opozice, ale i premiér Andrej Babiš a ministryně financí Alena Schillerová. Například premiér tvrdí, že návrh reformy Maláčové poškodí 90 procent důchodců, Schillerová zase říká, že taková varianta by vyžadovala růst daňových příjmů o 300 miliard korun ročně. Podle Maláčové její návrhy však nepochopili, ona se o svůj důchod nebojí.
Související
9. ledna 2025 11:11
1. ledna 2025 9:20
20. prosince 2024 9:29
16. prosince 2024 11:04
23. listopadu 2024 20:28