Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Výměr daně rozeslala Finanční správa ČR poplatníkům datovou schránkou, e-mailem nebo složenkou. Pokud je daň vyšší než 5000 korun, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách, když druhou je nutné uhradit do 30. listopadu.

Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává jednou, a to po pořízení nemovitosti nebo v případě změny. Termín pro jeho odevzdání byl letos do 31. ledna.

Daň z nemovitých věcí je možné zaplatit bankovním převodem nebo složenkou. V letošním roce ale už nelze využít bezplatné složenky, které Finanční správa ČR vydávala v minulosti, převod peněz tedy je zpoplatněn podle ceníku České pošty. Kdo se do konce ledna přihlásil k placení daně pomocí služby SIPO, tomu finanční úřady zahrnuly platbu do této služby.

Daň z nemovitosti je výhradním příjmem obcí. Vláda při konsolidaci veřejných financí plánuje její zvýšení o státní koeficient, dodatečné inkaso daně by se mělo stát příjmem státního rozpočtu. Obce s takovým krokem nesouhlasí a požadují, aby výnos daně nadále šel pouze do jejich rozpočtů, protože nesou náklady spojené s užíváním nemovitostí.

Loni finanční úřady vybraly na dani z nemovitých věcí 12,42 miliardy korun, v roce 2021 to bylo 11,88 miliardy korun. Daň se skládá z daně z pozemků a z daně ze staveb a jednotek, jejichž sazby se odvíjejí od charakteru nemovitosti. Daň se poté násobí koeficientem, který je stanovený podle velikosti obce, a případně místním koeficientem.

Témata:  daň z nemovitosti Peníze

Aktuálně se děje

22. ledna 2025 10:18

21. ledna 2025 10:49

15. ledna 2025 12:13

Bohatnou Češi nejrychleji v bývalém východním bloku? Za posledních 10 let si polepšili o 520 000 Kč, ukazují data

V roce 2013 měl průměrný Čech majetek v hodnotě zhruba 246 000 Kč. V roce 2023 už to bylo takřka 766 000 Kč. V uplynulých deseti letech tedy Češi – včetně nemluvňat a dětí – zbohatli v průměru o 520 000 Kč. Pokud ovšem zohledníme zhruba 50procentní inflaci, jež v daných deseti letech nastala, zbohatl průměrný Čech „pouze“ o 407 000 Kč. Protože zmíněných 766 000 Kč odpovídá v cenách roku 2013 necelým 653 000 Kč. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Platová propast v Česku. Muži stále vydělávají více než ženy

Dávejte pozor na mezeru. Toto hlášení varuje cestující v anglicky mluvících zemích před prostorem mezi nástupištěm a vlakem. Pokud bychom tento výraz aplikovali na téma rovnosti odměňování mužů a žen, mohli bychom říci "dejte pozor na genderovou mzdovou propast". Rozdíly v platu mezi muži a ženami jsou v České republice stále alarmující, přičemž ženy na stejné pozici vydělávají méně. Evropská unie se snaží tento problém řešit prostřednictvím legislativních kroků.