Přáli byste znát plat svého kolegy? Zaměstnanci v řadě států EU toto právo mají. Případně firmy platy odtajňovat musí. Novinku chce zavést ministerstvo práce i v Česku, i když s mírnějšími podmínkami, informovaly HN.
V české společnosti platí, že ptát se na výši mzdy se nesluší. Někteří zaměstnanci dokonce mají ve smlouvě, že o tom s kolegy mluvit nesmí. V západní Evropě tohle tabu pomalu boří Evropská komise, která nabádá k odtajňování platů.
Brusel si od nového pravidla slibuje rovné platové podmínky mezi ženami a muži. "Když bude o výši platů jasno, může díky tomu vyjít najevo, že firma diskriminuje ženy. Ty se pak budou moci snadněji domáhat nápravy," upozornily na stanovisko Evropské komise Hospodářské noviny.
Komise ale nestanovila jasné podmínky, pouze státům doporučila, aby s podhodnocením žen něco udělaly. Jednotlivé země proto hledají vlastní způsob, jak odtajnění platů pojmout, zatímco v Česku takové nařízení stále chybí.
Muži v Česku berou v průměru o čtvrtinu více než ženy, ministerstvo práce a sociálních věcí už proto pravidla připravuje, vládě je předloží příští rok. Podle zjištění deníku ale budou o poznání mírnější - firmy s více než 50 zaměstnanci budou zveřejňovat průměrnou mzdu jednotlivých pozic.
Plat konkrétního kolegy ale Češi nezjistí. Zaměstnavatelé navíc zpočátku nebudou muset platy odtajňovat, bude to jen doporučení. "Začínáme velmi mírně a osvětově," uvedla pro deník ministryně Michaela Marksová. Přísnější návrh by podle ní v parlamentu neprošel.
Témata: platy / mzdy, zaměstnanci, mzdy
Související
18. prosince 2024 19:50
4. prosince 2024 9:54
19. listopadu 2024 7:12
18. listopadu 2024 10:19