Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi platí deváté nejvyšší daně. 42,5 procent ze mzdy!

Češi platí deváté nejvyšší daně. 42,5 procent ze mzdy!

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

V České republice občané odvádějí deváté nejvyšší daně v rámci 34 členné Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Organizace o tom informovala na svých webových stránkách v sobotu.

Podle materiálů OECD Češi odvádějí státu celkem 42,5 procenta z příjmů. Nejvyšší daně v rámci OECD odvádějí Belgičané 55,5 procenta, naopak nejméně odevzdají obyvatelé Chile (7 %). Průměrné zdanění ve všech 34 členských zemích se pohybuje mírně nad 35 procenty.Nejvíce se v loňském roce zvyšovaly daně Irsku a v Maďarsku. V České republice došlo pouze k mírnému zvýšení daňové kvóty o jeden procentní bod. Organizace dále upozornila, že trend poklesu zdaňování příjmů se zastavil v roce 2010 a v současné době se daňové zatížení obyvatelstva členských zemí OECD opět zvyšuje ve snaze snižovat zadlužení jednotlivých států.Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) vznikla v roce 1961 jako nástupkyně Organizace pro hospodářskou spolupráci v Evropě, která měla za úkol dohlížet a řídit poválečnou hospodářskou obnovu. Organizace má v současné době 34 členů, představující ekonomicky vyspělé, demokratické státy. Česká republika se stala členem OECD dne 21. prosince 1995. V současné době patří ČR mezi standardní členy OECD. 1. Belgie 55,5 procenta 2. Německo 49,8 procenta 3. Maďarsko 49,4 procenta, Francie 49,4 procenta 4. Rakousko 48,4 procenta 5. Itálie 47,6 procenta 6. Švédsko 42,8 procenta 7. Finsko 42,7 procenta 8. Slovinsko 42,6 procenta 9. Česká republika 42,5 procenta 10. Estonsko 40,1 procenta

Témata:  daně

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 10:26

Nezaměstnanost přesáhla čtyři procenta. Prosinec přinesl nejhorší čísla za osm let

Míra nezaměstnanosti v Česku loni v prosinci poskočila na 4,1 procenta. I když je prosincový nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu sezónnosti železným pravidlem tuzemského trhu práce, jeho současný rozsah přesto nasvědčuje určitému zhoršování podmínek v oblasti zaměstnávání v Česku. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Daň z nemovitosti 2025 - mění se pravidla. Co všechno bude jinak?

Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká osob, které v loňském roce nabyly nemovitost, její část nebo u nichž došlo k významné změně vlastněné nemovitosti, například k přístavbě, změně výměry pozemku či jiným úpravám. Pokud ke změnám nedošlo, není potřeba přiznání podávat – finanční správa zohlední případné úpravy automaticky, například změny koeficientů v obcích.