Ještě před několika lety se mluvilo o investování do nemovitostí jako o jedné z nejvýhodnějších investic vůbec. S růstem úrokových sazeb v minulých letech však zájem o investiční nemovitosti ochladl. Postupný pokles úrokových sazeb v letošním roce šel ale ruku v ruce s opětovným zvýšeným zájmem o nemovitosti ze strany investorů. Jsou tedy opravdu nemovitosti vhodnou investiční příležitostí?
Predikce úrokových sazeb pro rok 2024
Podle společnosti Swiss Life Hypoindex v květnu 2024 činila průměrná nabídková sazba hypoték 5,52 %. Během května navíc bankovní rada ČNB snížila dvoutýdenní repo sazbu o 0,5procentního bodu na 5,25 %, takže se očekává, že dojde k dalšímu poklesu úrokových sazeb hypoték ze strany bank. Odborníci odhadují, že by se ke konci roku 2024 mohly úrokové sazby hypoték přiblížit 4 %. Více o vývoji úrokových sazeb hypoték.
Proč v roce 2024 uvažovat o investici do nemovitostí?
„Investicím do nemovitostí nahrává do karet nejen pozvolné snižování úrokových sazeb, ale také rostoucí zájem o nájmy a nárůst cen nájmů. Mezi investory jsou nejžádanější garsonky a byty 2+kk. V případě větších bytů bývá složitější najít nájemníky. Pokud uvažujete o koupi bytu na investici, měli byste se zaměřit nejen na dispozici bytu, ale také lokalitu, ve které se byt nachází. Ideální je zvolit lokalitu s dobrou občanskou vybaveností a dobrým dopravním spojením. Například v Praze na jeden byt připadají i desítky zájemců o pronájem,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Výhody investování do nemovitostí
Investice do nemovitostí je spojená s několika výhodami, které u jiného typu investice nenajdete. Jedná se o tyto: pravidelný pasivní příjem z nájemného, dlouhodobý růst hodnoty nemovitosti (v ČR se roční zhodnocení nemovitostí pohybuje okolo 9 %), možnost ručit nemovitostí při žádosti o hypotéku, finanční jistota (možnost případného prodeje nemovitosti), vyšší výnos než v případě spoření.
Čtěte také
Rizika investování do nemovitostí
Podobně jako jiné typy investic i investice do nemovitostí je kromě výhod spojená s také s několika nevýhodami. V první řadě je třeba počítat s vysokými počátečními náklady. Je také nutné myslet na to, že může být správa nemovitosti časově náročná a komplikovaná. V případě, že se rozhodnete nemovitost pronajímat, je třeba vzít v potaz i riziko neplatících nájemníků a samozřejmě také nutné investice do oprav apod. Hodnota nemovitosti i nájemného navíc může kolísat v závislosti na aktuální situaci na trhu s nemovitostmi.
Jak financovat nákup investiční nemovitosti?
Investoři zpravidla nákup investiční nemovitosti financují buďto vlastními finančními prostředky nebo hypotečním úvěrem. Půjčku na bydlení následně postupně splácí z příjmů z pronájmu. Pokud i vy plánujete nemovitost na investici financovat hypotečním úvěrem, dobře zvažte výši půjčky a její podmínky. Vzhledem k tomu, že vám může vypadnout příjem z nájmu, vždy byste měli mít vytvořenou dostatečnou finanční rezervu.
Investice nejen pro milionáře
Investice do nemovitostí přitom nejsou určené pouze pro lidi, kteří mají na kontě mnoho milionů a hledají konzervativní zhodnocení. Stačí, když máte naspořeno „jen“ několik set tisíc korun. „Můžete totiž využít takzvanou investiční hypotéku. Nájem poté nastavíte tak, aby pokryl co nejvyšší část splátky úvěru a další náklady (fond oprav, daň z nemovitosti). Postupně vám tak zaplatí celou nemovitost. Ideální ale samozřejmě je, když je nájem vyšší a každý měsíc vám z něj zůstane něco navíc jako zisk. V úvahu navíc musíte vzít i návratnost investice. U pronájmů by neměla být delší než 15-30 let,“ upřesňuje Petr Jermář z banky.cz.
Investovat do nemovitostí je možné už od 500 Kč
Ne všichni mají samozřejmě prostředky a podmínky k tomu, aby si mohli pořídit investiční nemovitost. Investovat do nemovitostí je ale možné i jiným způsobem, a sice prostřednictvím nemovitostních fondů nebo investičních platforem, jako je například Investown.cz či CroFunGo. Výhodou těchto forem investice je, že můžete v obou případech investovat už od 500 Kč. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv investici do nemovitostí, nezapomínejte na základní investiční pravidlo – diverzifikujte své vklady. Rozdělením finančních prostředků do několika typů investic a odvětví minimalizujete riziko ztráty.
Témata: nemovitosti, bydlení, byty
Související
8. ledna 2025 10:03
20. listopadu 2024 11:28
31. října 2024 11:37
27. srpna 2024 19:26
19. srpna 2024 16:56
16. srpna 2024 15:14