Nájem, nebo vlastní bydlení? Češi mají jasno, přes 70 procent lidí bydlí ve vlastním bytě či domě. V otázce, zda si pořídit novostavbu, nebo starší byt k rekonstrukci, už ale Češi tak jednotní nejsou. Ti, kteří se rozhodnou pro rekonstrukci, musí pečlivě počítat. Rozpočet samotné rekonstrukce se často navýší až o jednu třetinu oproti původnímu záměru.
Cenově dostupné novostavby kupují zejména mladí lidé kolem 30 let, těch je ve skladbě kupujících přes 70 procent. Na nových bytech oceňují zejména konečnou cenu, díky níž nemusí počítat s dalšími výdaji na rekonstrukci. „Právě u starších bytů není jejich pořizovací cena konečná a majitelé musí pečlivě propočítat, kolik chtějí do rekonstrukce vložit peněz. Navíc odborníci doporučují finální rozpočet navýšit zhruba o jednu třetinu. Lidé tak předejdou nepříjemnému překvapení z neplánovaných nákladů. Skryté vady a nedostatky jsou právě u starých bytů největší nevýhodou. Výjimkou nejsou špatné elektroinstalace, rozvody vody nebo nutná výměna stoupaček – s tím vším je třeba při nákupu bytu k rekonstrukci počítat. Náklady na koupi staršího bytu a jeho kompletní rekonstrukci jsou tak často mnohem vyšší než koupě novostavby,“ uvedl Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group.
Přes 40 procent Čechů preferuje bydlení v novostavbě. Zhruba polovina kupujících chce ještě před nastěhováním provést nějaké klientské změny. „Výhodou novostaveb je, že si klienti mohou byt upravit podle svých představ v průběhu výstavy. Je možné posouvat příčky mezi místnostmi v bytě, změnit rozvody vody nebo rozmístění elektrických zásuvek. U starších bytů se v případě řady změn, které si jejich majitelé naplánují, po konzultaci se stavařem zjistí, že je ani nelze provést. Lidé tak často musí ze svých požadavků slevit a přizpůsobit se možnostem daného bytu,“ řekl Tal Grozner.
Podstatné je zaměřit se nejen na kvalitu samotného bytu, ale celé budovy. Ať už lidé kupují novostavbu nebo starší byt, problémy mají s plánováním. Většina lidí si totiž neumí představit, jak bude žít za pět nebo deset let. Pozornost je třeba věnovat úložným prostorům. „Tak jak se mladá rodina rozrůstá, roste i množství věcí, které je třeba uložit. Už ve fázi výběru bytu by měly mladé páry myslet na to, kde budou parkovat například kočárek, kola a později dětská kola, lyže, brusle a další sportovní vybavení. Výhodou je například sklepní kóje. Tu ale většina kupujících ke svým bytům nepožaduje. Přitom nejde o vysokou investici, která by limitovala pořízení vlastního bydlení,“ vysvětlil Tal Grozner
Myslet je třeba i na parkování. Kroužení ulicemi a hledání volného místa totiž může bydlení velmi znepříjemnit. Podle Českého statistického úřadu automobil používají dvě třetiny rodin. V Česku ale zoufale chybějí parkovací místa, s jejich nedostatkem se potýká téměř každé město. „Součástí nových bytových domů jsou garáže s dostatečným počtem parkovacích stání, čímž odpadá problém s parkováním, který bývá u starší zástavby takřka pravidlem. I když v době koupi nemovitosti klienti automobil nevlastní, měli by uvažovat do budoucna a s bytem pořídit i parkovací stání, aby jednou neřešili problém, kde zaparkovat,“ uzavřel Tal Grozner.
Související
8. ledna 2025 10:03
16. prosince 2024 16:10
1. listopadu 2024 9:37
11. října 2024 9:52
27. srpna 2024 19:26