Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kde hledat vhodný nájemní byt a na co si dávat pozor

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Hledáte-li nájem bytu, máte několik možností. Můžete se poptat svých známých, kontaktovat realitní kancelář či využít nejrůznější webové stránky, na nichž své byty pronajímatelé inzerují. Všechny způsoby mají své výhody i nevýhody. Vyplatí se být tedy obezřetní nejen před podpisem smlouvy, ale případně i před podpisem jiných dokumentů, které nájemní smlouvě předcházejí.

První možností při hledání nájemního bytu bývá rozhození sítě mezi známé. Pro pronajímatele může být za této situace výhodou, že získá nájemníka, který nebude zcela neznámý. Často v takových případech i sníží cenu nájmu, jelikož má pocit větší jistoty, že nájemník bude platit nájem i služby a nebude byt poškozovat. „Přesto i u takových vztahů doporučujeme nespoléhat se pouze na ústní dohodu a dobré slovo a smlouvu uzavřít písemně a upravit v ní vzájemná práva a povinnosti. Osobní vztah, který se zdál při sjednávání nájmu výhodou, se totiž může ukázat jako komplikace v momentě, kdy bude jedna ze stran chtít nájem ukončit,“ varuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Rozhodnete-li se nájem uzavřít přes realitní kancelář, zaplatíte jí za sjednání nájmu poplatek, někdy i ve výši jednoho či dvou nájemných, což představuje poměrně vysokou částku. Navíc bohužel nemusíte mít vždy jistotu, že v nájemní smlouvě budou hájeny vaše zájmy. „Pozor byste si měli dát, pokud po vás realitní kancelář ještě před vyhledáním nebo prohlídkou konkrétního bytu bude chtít podepsat rezervační smlouvu na nájem bytu. Ve smlouvě může být totiž stanovena povinnost zaplatit rezervační poplatek i ve výši například 10 000 korun. Rezervační poplatek pak propadne realitní kanceláři či pronajímateli, pokud se rozhodnete nájemní smlouvu neuzavřít,“ uvádí Zelený.

Poplatek může propadnout přitom i v případě, že nájemní smlouvu neuzavřete z důvodu, že byt neodpovídá slibům realitní kanceláře. Jednání některých kanceláří bohužel může vykazovat i znaky podvodného jednání, kdy vylákají ze zájemců zálohu či rezervační poplatek a dopředu počítají s tím, že nájemci nabízený byt odmítnou. Někdy realitní kanceláře dokonce vyžadují zaplacení určité finanční částky bez smlouvy a vydají vám příjmový doklad, z kterého nelze vyčíst, že jste ji zaplatili jako zálohu na byt. Získat jednou zaplacené peníze zpět může být velmi obtížné.

Nájemní byt si můžete najít i přes specializované weby, které inzerují nabídky přímo od majitelů. Odměnu za inzerci těmto webům platí majitelé bytů. „Doporučujeme nechat si nájemní smlouvu, někdy staženou rovněž ze specializovaných webů, zkontrolovat advokátem, jedná se pro něj o poměrně běžnou činnost, za kterou zpravidla inkasuje částku kolem dvou tisíc korun,“ radí Zelený.

Při hledání bytu přes internet si také dejte pozor na podezřele výhodné nabídky, které se objevují v posledních letech. „Scénář bývá velmi podobný. Narazíte například na nabídku cizince, jenž v inzerátu tvrdí, že v Praze původně koupil byt například pro svého studujícího syna. Nyní však potřebuje byt pronajmout. Jelikož na nájmu nepotřebuje vydělat, nabízí nájem za částku o hodně nižší, než je nájem za obdobné byty. Má pouze jednu podmínku: je mimo ČR a byt je vám ochoten pronajmout až po zaplacení kauce ve výši dvou měsíčních nájmů, tedy částky 10 000 až 20 000 korun. Po zaplacení kauce pak marně čekáte na klíče, případně na zástupce pronajímatele, který vám má byt předat,“ uvádí Zelený příklad a přidává radu: “Při shánění bytu se také nikdy nespoléhejte pouze na fotografie a před sjednáním nájmu byt vždy osobně navštivte a seznamte se s jeho stavem.“

Témata:  dTest bydlení

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 10:26

Nezaměstnanost přesáhla čtyři procenta. Prosinec přinesl nejhorší čísla za osm let

Míra nezaměstnanosti v Česku loni v prosinci poskočila na 4,1 procenta. I když je prosincový nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu sezónnosti železným pravidlem tuzemského trhu práce, jeho současný rozsah přesto nasvědčuje určitému zhoršování podmínek v oblasti zaměstnávání v Česku. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy