Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nabídka nových bytů prudce klesá, na nepřátelské zákony doplácejí zákazníci

Bydlení, ilustrační fotografie
Bydlení, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Developeři vinou nepřiměřeně dlouhého povolovacího procesu nestačí uspokojovat zvýšenou poptávku po nových bytech. Podle analytických dat společnosti EKOSPOL nabídka na pražském rezidenčním trhu na jaře dál prudce klesala, na což v konečném důsledku doplatí především zájemci o nové bydlení. Informuje RNDr. Evžen Korec, CSc., Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.

Zatímco v březnu 22 největších pražských developerů nabízelo 3265 volných bytů, v květnu to bylo jen 2798 bytových jednotek, vyplývá z dat EKOSPOLU. Za pouhé tři měsíce tak z nabídky nejsilnějších hráčů na rezidenčním trhu zmizelo 467 volných bytů, což znamená pokles o více než 14 procent.

Takto razantní úbytek se pochopitelně odráží v rostoucích cenách nových bytů, a to zvlášť s ohledem na to, že zájemců o vlastní bydlení kvůli levným hypotékám a celkově pozitivní ekonomické situaci v Česku naopak přibývá.

Potenciální kupcům se tak výrazně zužuje nabídka, z níž mohou vybírat. Snáze proto mohou podlehnout trikům nepoctivých developerů a zakoupit byt, o nějž by za normálních okolností nebyl zájem. Na trhu jsou totiž stále stovky takzvaných „ležáků“, které se kvůli nepříznivému poměru ceny a kvality neprodají ani měsíce či roky po kolaudaci projektu. I jich ale postupně ubývá.

Dobré projekty se poznají tak, že jsou obvykle vyprodány ještě před dokončením, což je u EKOSPOLU, který je dlouhodobým lídrem českého rezidenčního trhu, naprostým pravidlem.

Vinou „legislativního Kocourkova“ v Česku se vydávání stavebních povolení táhne dlouhé roky, což značně brzdí a prodražuje bytovou výstavbu. Tento stav je brzdou růstu české ekonomiky a také faktorem, kvůli němuž se vlastní bydlení pro řadu rodin stává nedostupným.

Témata:  bydlení

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 10:26

Nezaměstnanost přesáhla čtyři procenta. Prosinec přinesl nejhorší čísla za osm let

Míra nezaměstnanosti v Česku loni v prosinci poskočila na 4,1 procenta. I když je prosincový nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu sezónnosti železným pravidlem tuzemského trhu práce, jeho současný rozsah přesto nasvědčuje určitému zhoršování podmínek v oblasti zaměstnávání v Česku. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy