Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

České paneláky se loupou, za šizené omítky ale není koho trestat

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Už delší dobu musejí čeští zákazníci poslouchat absurdní řeči řetězců o tom, že chtějí jíst podřadné potraviny, protože jsou na ně na rozdíl od Němců zvyklí. A už se to děje i ve stavebnictví.

Důkazem je skandál se silikonovými omítkami, které se ve velkém používají například při rekonstrukcích paneláků. Jak totiž upozorňuje úterní MF DNES, v řadě drahých "silikonových" omítek v Česku totiž žádný silikon není.

A tak pak není divu, že pár měsíců po opravě nebo rekonstrukci domu se omítka začíná odlupovat nebo flekatět. O podivné omítky například od firmy Knauf už se zajímá i policie.

Někteří stavaři se totiž nesmířili s tím, že draze nakoupali silikonovou omítku bez silikonu a s výrobci směsí se soudí. Je to pochopitelné - nechtějí desítky reklamací hradit ze svého. Někteří už i tak mezitím zkrachovali, protože soudy pracují pomalu.

Omítkový skandál by přitom vůbec nemusel existovat, pokud by se výrobci stavebních materiálů nechovali stejně jako někteří výrobci potravin, kteří pod stejným názvem nabízejí výrobky, které mají jiné složení v západní a východní Evropě.

Zmíněný Knauf totiž silikonové omítky pochopitelně neprodává jen v Česku - ale zatímco v baleních v německých obchodech je silikonu minimálně dest procent, v Čechách je to půl procenta nebo dokonce vůbec nic.

Ale firmy si takový podvod mohou v klidu dovolit - v českých zákonech totiž nikde není silikonová omítka definovaná a není tak možné za nízký nebo nulový obsah silikonu výrobce trestat.

Témata:  bydlení

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 10:26

Nezaměstnanost přesáhla čtyři procenta. Prosinec přinesl nejhorší čísla za osm let

Míra nezaměstnanosti v Česku loni v prosinci poskočila na 4,1 procenta. I když je prosincový nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu sezónnosti železným pravidlem tuzemského trhu práce, jeho současný rozsah přesto nasvědčuje určitému zhoršování podmínek v oblasti zaměstnávání v Česku. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy