Polovina letošního roku je za námi a povětšinou se zmítala ve vlnách uprchlíků a teroristických útoků. Komentátor agentury Reuters Peter Apps ale tvrdí, že vše, čím si doposud svět prošel, je dost možná teprve začátek.
Podle komentátora je možné, že v Paříži, Bruselu, Nice, Mnichově, Orlandu a v dalších městech jsou pouze začátkem. Podotýká, že ne ve všech případech šlo o terorismus a ne za všemi útoky stojí islamisté, přesto každý další útok přilévá olej do ohně domácí politiky.
S problémy se potýká také Blízký východ, kde Islámský stát stále drží svoje pozice a města jako Kábul se velmi často vypořádávají s bombovými útoky. Ty ale podle komentátora nejsou jediným a největším nebezpečím.
Varuje například před zvýšením napětí ve vztazích s Ruskem a Čínou. I v Evropě je ale situace chaotická, a nejde jen o brexit, nevyřešená totiž zůstává i krize v eurozóně.
Turecko se po pokusu o převrat zmítá v nestabiitě a Rusko bojuje s propadem cen ropy, Čína zase s potenciální stagnací ekonomického růstu. Lépe na tom ale nejsou ani západní země. USA, Británie, Francie a Německo jsou společensky tak rozdělené jako nikdy dříve.
Další "katastrofou" může být vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA. Jeho řešení krizí je podle komentátora otřesné a světové stabilitě by rozhodně nepřispělo.
Komentátor také uvádí, že téměř každá země se potýká s nějakým znepokojivým politickým vývojem. Nemusí přitom jít ani o ohrožení islámskými teroristy, narůstá totiž počet jedinců, kteří se politicky radikalizují a podnikají ničivé útoky na vlastní pěst. Jako příklad uvádí zřejmě politicky motivovanou vraždu britské poslankyně Jo Coxové v červnu.
V mnoha státech kvůli výše uvedeným důvodům dochází k rozdělení politických stran a vytrácí se politický střed. Komentátor ale upozorňuje, že kdy tento střed zmizí, lidé budou mít tendenci posouvat se k extrémům. To ztěžuje rozhodovací proces a hledání shody.
Zbytek roku tak možná bude podobný jako tomu bylo dosud. Podle komentátora se nadále budou objevovat pravidelné a násilné události, které budou zvyšovat politickou nevraživost. Krize ale budou pokračovat i bez těchto událostí a mohou prý mít velmi nepříjemné politické důsledky. Jedním z takových příkladů je brexit, dalším by mohlo být Trumpovo vítězství. Blíží se ale i volby ve Francii a v Německu.
Rusko by se během následujících měsíců mohlo rozhodnout získat další území svých sousedů, například Ukrajiny nebo Gruzie, které nepatří do NATO. V ohrožení jsou podle Reuters ale i pobaltské státy. Očekává se také reakce Číny na negativní rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora o nárocích v Jihočínském moři, které by v nejhorším případě mohlo vyvolat jadernou válku.
Bez povšimnutí ale nezůstala ani ekonomika. Svět by mohl projít další finanční krizí jako v roce 2008. Ještě horší dopad by měl podle komentátora kolaps eura, který stále přichází v úvahu, pokud z EU odejdou země jako například Itálie.
Témata: EU, terorismus
Související
9. ledna 2025 16:20
29. prosince 2024 22:00
20. prosince 2024 9:40
24. listopadu 2024 15:33
4. října 2024 12:32
29. srpna 2024 12:45