Jak si splnit sen a bydlet ve svém, když váš plat patří spíše k průměrným? Navíc nemáte žádnou vlastní nemovitosti do zástavy? Svoji touhu po hypotéce nemusíte vzdávat. Ale dříve než o ni zažádáte, je dobré si ujasnit několik věcí.
Banky jsou přísnější, přesto se jich otevřeně ptejteKaždá banka pečlivě zkoumá žadatelovy příjmy – tzv. bonitu, aby měl dost peněz na splácení. Vše je nyní přísnější díky platnosti nového spotřebitelského zákona, který se výrazně dotýká poskytování hypoték. Pokud žádáte o hypotéku, je podle nové legislativy nutné, abyste měl našetřenou určitou část ceny nemovitosti (od dubna 2017 minimálně 10 %). Pokud však tyto prostředky nemáte, neházejte flintu do žita a konzultujte svůj záměr s bankou. „V případě, že se lidé obávají, že nemají dostatečný příjem pro získání hypotéky, tak není nic jednoduššího, než přijít na pobočku banky, kde jim hypoteční specialista spočítá předběžnou kalkulaci hypotéky včetně základního posouzení jejich příjmů,“ říká Vojtěch Batěk, Sberbank.
Připravte si doklady, ulehčení vítejtePři žádosti o úvěr musíte doložit příjem za poslední tři měsíce a to formou potvrzení o příjmu nebo výpisy z účtu za poslední tři měsíce. Do bonity se započítávají pouze pravidelné příjmy - brigády a další nepravidelné příjmy nejsou zohledňovány. OSVČ musí doložit daňové přiznání, většinou za poslední rok. Pokud si před návštěvou banky zkoušíte vypočítat hypotéku na hypoteční kalkulačce, uvědomte si, že se jedná pouze o orientační částku, která často nezahrnuje konkrétní nabídky bank. Dobrou zprávou je, že některé banky usnadňují nepříjemné papírování s vyřizováním hypotéky natolik, že všechny potřebné dokumenty, které mohou, zajistí za Vás (příkladem může být vinkulace pojištění nemovitosti)Pomoci mohou blízcí, zejména mladýmNemáte-li hotovost ani nemůžete ničím ručit, můžete využít možnosti ručení například nemovitostí rodičů nebo jiných blízkých. Především mladší lidé, kteří zatím nemají dostatek finančních prostředků, využívají možnosti pomoci od rodičů, kteří dokládají příjmy nebo dávají do zástavy svojí nemovitost, čímž nahradí nedostatek vlastních zdrojů svých dětí. Příjem rodičů se posuzuje, jako kdyby žili s dětmi v jedné domácnosti. Dejte však pozor. Banku při schvalování bonity, zajímá nejen čistý příjem, ale také další výdaje domácnosti (zejména výdaje na splátky úvěrů, kreditních karet a kontokorentů). Mějte rezervu, je to běh na dlouhou traťKaždý by měl také zvážit fakt, že hypotéka je závazkem na dlouhou dobu, většinou až na 30 let. „Lidé by měli mít dostatečnou finanční rezervu a neměli by veškeré příjmy využívat na splácení hypotéky. Musí samozřejmě počítat také s neplánovanými výdaji a případných výpadkem příjmů. Vyplatí se myslet i na nečekané nepříjemné životní události. Ztrátu zaměstnání, nebo případně dlouhodobou nemoc a z toho plynoucí výpadek příjmů lze eliminovat díky pojištění schopnosti splácet. Klient tak bude nejen více zajištěný, ale zároveň získá i výhodnější úrokovou sazbu,“ uzavírá Batěk ze Sberbank.
Související
8. ledna 2025 10:03
9. prosince 2024 12:57
6. prosince 2024 8:14
20. listopadu 2024 11:28
15. listopadu 2024 10:29
1. listopadu 2024 9:37