Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zajímavosti o hypotékách. Kolik si Češi a Slováci půjčují

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Češi si loni na hypotéku pořizovali bydlení v průměru za 2,5 milionu korun s fixací na 5 let a úrokovou sazbou 2,94 %. Statistické údaje o českém a slovenském trhu, které má k dispozici ČSOB a Hypoteční banka, odhalují řadu zajímavostí. Vyplývá z nich, že lidé žijící na česko-slovenském pomezí platí za bydlení podobně. V Praze a Středočeském kraji si lidé půjčovali na bydlení v průměru o necelý milion více než v Karlovarském kraji. V Jihomoravském kraji byla výše úvěru plně srovnatelná se sousedním Bratislavským krajem a na Zlínsku zase lidé měsíčně za hypotéku zaplatili téměř na korunu stejně jako jejich slovenští sousedé z Trenčínska.

Češi si v loňském roce na hypotéku od Hypoteční banky či ČSOB pořídili nemovitost v průměrné hodnotě 2,5 milionu korun. Většinou si brali hypoteční úvěr na 70 % zástavní hodnoty nemovitosti, a to na 23 let a s úrokovou sazbou 2,94 %. V 90 % případů byla úroková sazba fixována na 3 roky či 5 let, v 6 % na 7 let. Nejvyšší hodnoty hypotečního úvěru i průměrné výše měsíční splátky bylo dle očekávání dosaženo v Praze a Středočeském kraji. Lidé si zde půjčovali téměř 2,3 milionu korun a měsíčně spláceli přibližně 8 500 Kč. Naopak nejnižší průměrné hodnoty hypotečního úvěru bylo dosaženo v Karlovarském kraji – necelých 1,4 milionu korun. Nejnižší měsíční splátku ve výši cca 5 840 Kč platí lidé na Olomoucku.

Za zmínku stojí také srovnání se sousedním Slovenskem, kde má Hypoteční banka k dispozici údaje od slovenské ČSOB. „Ukázalo se, že lidé v bezprostředně sousedících regionech platí za bydlení v obou zemích stejně, což je poměrně zajímavý fakt. V Jihomoravském kraji byla loni průměrná výše hypotečního úvěru 1,76 milionu korun, v sousedním Bratislavském 1,79 milionu korun (při kurzu 28 CZK/EUR),“ říká Marie Mocková, tisková mluvčí Hypoteční banky. Slováci však měli o dost vyšší splátky hypotéky, a to přes 9 000 Kč, což je dokonce více než v Praze. To obyvatelé Jižní Moravy si vystačili v průměru se splátkou cca 6 600 Kč měsíčně. Na Zlínsku se průměrný hypoteční úvěr vyšplhal na 1,52 milionu, přičemž v sousedním Trenčianském kraji to bylo jen 1,17 milionu. V Moravskoslezském kraji dosáhla průměrná výše hypotečního úvěru 1,61 milionu Kč, zatímco na Žilinsku jen 1,23 milionu Kč.

V přímém srovnání Česka a Slovenska lze konstatovat, že Slovákům stačí sice mnohem nižší úvěry na bydlení, ale platí měsíčně stejně jako Češi. Průměrná výše hypotečního úvěru na Slovensku se, vyjma výše zmíněného Bratislavského kraje, pohybuje totiž v přepočtu od 1,1 milionu Kč (Prešovský kraj) do 1,3 milionu Kč (Trnavský kraj). Avšak průměrná výše splátek většinou, opět pokud nebereme v potaz Bratislavu, dosahuje od 5 908 Kč (Prešovský kraj) do 6 748 Kč (Trnavský kraj). V České republice, vyjma Prahy a Středočeského kraje, se v roce 2014 průměrná výše hypotečního úvěru pohybovala mezi 1,4 milionem Kč (Karlovarský kraj) a 1,8 milionem Kč (Jihomoravský kraj), avšak měsíčně splátky oscilovaly na srovnatelné úrovni se Slovenskem, a to mezi 5 844 Kč (Olomoucký kraj) a 6 826 Kč (Plzeňský kraj).

Témata:  CZK hypotéky

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 10:26

Nezaměstnanost přesáhla čtyři procenta. Prosinec přinesl nejhorší čísla za osm let

Míra nezaměstnanosti v Česku loni v prosinci poskočila na 4,1 procenta. I když je prosincový nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu sezónnosti železným pravidlem tuzemského trhu práce, jeho současný rozsah přesto nasvědčuje určitému zhoršování podmínek v oblasti zaměstnávání v Česku. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Hypotéka a exekuce: Jak předejít problémům a zvládnout krizovou situaci

Exekuce představují vážný problém, který může vést až k zabavení a nucenému prodeji majetku. V Česku čelí exekuci aktuálně více než 620 tisíc fyzických osob. Nejčastějšími důvody jsou nesplácené dluhy, například z půjček, nezaplacené účty nebo pokuty. I když se proces exekuce řídí zákonem, pro dlužníky bývá velmi stresující.