Tuto sobotu jihokorejský parlament dost možná sesadí tamního prezidenta, Jun Sok-jola. Favoritem předčasných voleb by pak byl opoziční lídr I Če-mjong z Demokratické strany. Ten říká, že cena za stavbu dukovanských jaderných bloků je podseknutá a že stavba bude mít vícenáklady. Zřejmě nemalé.
I Če-mjong patří mezi ty jihokorejské politiky, kteří jihokorejský jaderný vývoz, včetně toho zamýšleného do Dukovan, mají "od počátku za mission impossible". Nechtějí, aby vícenáklady stavby padly na daňového poplatníka. Vlastně moc nechtějí celou tu stavbu.
Od týden starého zbabraného pokusu o "autopřevrat" a krátkodeché vyhlášení stanného práva v podání stávajícího prezidenta, zmíněného Jun Sok-jola, klesají akcie jihokorejského elektrárenského takřka monopolu KEPCO, v němž má stát většinu, o více než deset procent. Pod jeho křídla spadá i společnost KHNP, která má dukovanské bloky stavět.
Smlouva mezi ČEZ a KHNP o této stavbě má být podepsána do konce března příštího roku.
A teď si představme, že v Jižní Koreji do té doby proběhnou předčasné volby, v nichž I Če-mjong opravdu zvítězí. Oficiálním stanoviskem Jižní Koreje a vlastně tím pádem i podniku KHNP pak bude, že cena za Dukovany je podhodnocená a že je třeba počítat s vícenáklady.
Jižní Korea tak bude náhle říkat vlastně to samé, co její neúspěšný rival v boji o dukovanskou zakázku, francouzský podnik EDF.
I česká vláda by tudíž dost možná ještě před podpisem smlouvy mezi ČEZ a KHNP musela chtě nechtě akceptovat nové stanovisko jihokorejské strany – totiž že Dukovany budou stát více, zřejmě mnohem více, než se ve smlouvě teprve k podpisu chystané uvádí.
Témata: Dukovany, Jižní Korea
Související
14. prosince 2024 10:55
26. srpna 2024 21:09
1. července 2023 10:58
12. března 2022 10:33
29. března 2021 9:54
19. května 2020 17:26