Zlato je dnes nejdražší v dějinách. Nominálně jeho cena nikdy nebyla vyšší než dnešní maximum, přesahující vůbec poprvé psychologickou hranici 2500 dolarů za troyskou unci.
Žlutému kovu nahrává zájem drobných investorů v Číně, kteří si jej pořizují coby pojistku proti propadu tamního nemovitostního trhu. Zlatu svědčí i poptávka některých centrálních bank v čele opět s čínskou, které se snaží své devizové rezervy v západních měnách, zejména ty v dolaru, zlatem nahrazovat. Chtějí tak postupně omezovat vliv Spojených států v čase geopoliticky stále vypjatější situace.
Díky těmto vlivům se tak cena zlata drží rekordně vysoko navzdory tomu, že se poměrně vysoko drží i výnosy amerických dluhopisů. Výnos desetiletého dluhopisu americké vlády se stále pohybuje kolem čtyř procent, přičemž jeho průměrný výnos v letech 2010 až 2019 činil necelá 2,4 procenta.
Trh nyní většinově míní, že americká centrální banka sníží svoji základní úrokovou sazbu v září jen o 25 bazických bodů, a nikoli o 50, což pomáhá držet výnosy dluhopisů vlády USA stále celkem vysoko.
Čtěte také
Vysoké výnosy dluhopisů by měly zájem o zlato snižovat, neboť jeho klíčovou nevýhodou je, že žádný výnos kromě vlastního zhodnocování nenabízí. Takže když je výnos jiných aktiv vyšší, mělo by to žlutému kovu škodit. Jenže zlatu zároveň svědčí slábnutí dolaru, v němž se nyní obchoduje. A toto slábnutí probíhá. Právě i díky vyhlídce snížení sazeb americkou centrální bankou.
Rekordní je též hodnota zlata v majetku České národní banky (viz graf 1 agentury Bloomberg níže), ke konci letošního června přesahovala tři miliardy dolarů. Což však neznamená, že je rekordní i množství zlata, které ČNB vlastní (graf 2 níže). ČNB ke konci letošního června držela 1,33 milionu troyských uncí zlata. V 90. letech vlastnila více zlata než dnes, až takřka 2,1 milionu uncí, avšak cena zlata v majetku ČNB byla nižší než dnes. Klíčovým důvodem je právě to, že dolarová nominální cena zlata je v současnosti historicky rekordní.
Nejde o důvod jediný, ovšem. Česká národní banka také v roce 2020 zlato začala opět nakupovat, v rámci diverzifikace svých devizových rezerv. Předtím množství zlata ve svém majetku dramaticky snížila na sklonku 90. let, přičemž se poté drahého kovu dále pozvolna zbavovala, až právě do první poloviny roku 2020.
Témata: zlato, Česká národní banka (ČNB)
Související
30. října 2024 11:13
8. října 2024 10:25
28. září 2024 11:12
21. září 2024 10:04
22. srpna 2024 6:52
10. srpna 2024 14:12