Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Britská vláda dává ruce pryč od záchrany majitele ostravských hutí, který je na pokraji krachu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Lukáše Kovandy: Britská vláda dává ruce pryč od záchrany skupiny GFG Alliance Brita indického původu Sandžíva Gupty. Do jejího majetku patří také společnost Liberty Ostrava, tedy někdejší Nová huť (Klementa Gottwalda), později ArcelorMittal Ostrava. Ostravské hutě zaměstnávají přes šest tisíc lidí.

Na pokraji zhroucení se skupina GFG Alliance, která zastřešuje Guptův ocelářský, hliníkárenský a energetický byznys, ocitla už kraje letošního roku. V případě kolapsu by byly ohroženy tisíce pracovních míst v ostravských hutích, což může být nepříjemný předvolební bolehlav pro vládu Andreje Babiše. 

Britský premiér Boris Johnson přitom ještě začátkem dubna vyzdvihoval strategickou důležitost ocelářského a podniku a naději, že se Guptovu skupinu podaří zachránit. Dnes ale britský ministr financí Kwasi Kwarteng během slyšení před příslušným výborem britského parlamentu uvedl, že záchrana GFG Alliance za veřejné peníze by byla „velmi nezodpovědná“. Nelze podle něj poskytovat peníze daňových poplatníků společnostem, jejichž hospodaření je „velmi, velmi neprůhledné“. 

Podle jednoho z plánů britské vlády, z letošního března, měl Johnsonův kabinet ocelářské a další závody Guptovy skupiny převzít tehdy, pokud by mělo dojít k jejímu definitivnímu zhroucení. Britská vláda by za veřejné peníze převzala i Liberty Steel, tedy i ostravské hutě, než se najde jejich nový kupec. Najít kupce však může být za současných podmínek ve světovém ocelářství krajně problematické. Nyní tedy navíc britská vláda zjevně plán převzetí vypouští z okruhu možných scénářů. 

Podle dříve zveřejněných soudních dokumentů GFG Alliance už letos v únoru oznámila svému největšímu věřiteli, britsko-australské společnosti Greensill Capital, že bez jeho finanční pomoci se ocitne v bankrotovém stavu, resp. tedy v insolvenci. Jenže právě sama Greensill Capital je nyní v insolvenci.   

Společnost Greensill Capital měla Guptovi poskytnout půjčky, jimiž financoval právě i koupi ostravských hutí. Za provozní úvěr v objemu dvě miliardy korun se zaručila česká státní pojišťovna EGAP.    

Témata:  Velká Británie průmysl

Aktuálně se děje

22. ledna 2025 10:18

21. ledna 2025 10:49

15. ledna 2025 12:13

Bohatnou Češi nejrychleji v bývalém východním bloku? Za posledních 10 let si polepšili o 520 000 Kč, ukazují data

V roce 2013 měl průměrný Čech majetek v hodnotě zhruba 246 000 Kč. V roce 2023 už to bylo takřka 766 000 Kč. V uplynulých deseti letech tedy Češi – včetně nemluvňat a dětí – zbohatli v průměru o 520 000 Kč. Pokud ovšem zohledníme zhruba 50procentní inflaci, jež v daných deseti letech nastala, zbohatl průměrný Čech „pouze“ o 407 000 Kč. Protože zmíněných 766 000 Kč odpovídá v cenách roku 2013 necelým 653 000 Kč. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy