Z hlediska vývoje akcií sektoru zdravotní péče můžeme říci, že po letech nadprůměrné výkonnosti byl celý letošní rok ve znamení jednak vysoké volatility a hlavně pak ve znamení zaostávání těchto společností za akciovými trhy. V rámci sektoru se pak nejhůře vyvíjely biotechnologické společnosti, které kromě nepřesvědčivých firemních výsledků doplatily na řadu skandálů týkajících se jejich cenové politiky. V některých případech se totiž ceny léků vyšplhaly mimo možnosti běžných pacientů a tato situace pak vedla k tomu, že se do snahy snížit náklady na zdravotní péči vložili politici v čele s kandidátkou na prezidenta Spojených států Hillary Clintonovou, což přinášelo na trhy ještě více nejistoty. Od začátku roku do konce října tak biotechnologické společnosti v USA poklesly o 24 % (Nasdaq Biotechnology Index) a celý sektor zdravotní péče pak ztratil více než 4 % (MSCI World HealtCare Index), zatímco světové akcie za stejné období skončily v černých číslech.
Po amerických volbách došlo k přehodnocení výhledu jednotlivých sektorů. Překvapivá výhra Donalda Trumpa v prezidentských volbách mimo jiné nastartovala i růst farmaceutických a biotechnologických akcií. Zlepšení sentimentu pomohla především očekávání spojená se zásadní změnou zdravotní reformy známé jako Obamacare a také tzv. repatriační plán, který umožní americkým firmám přístup k jejich hotovosti uložené v zámoří. A i když je jasné, že Donald Trump bude muset v řadě případů ze svých předvolebních slibů slevit, dá se očekávat, že právě demontáž Obamovy zdravotní reformy najde v republikánském kongresu širokou podporu. Nicméně i Trump se, podobně jako předtím Clintonová, vyslovil pro snížení cen léků, a to ve svém prosincovém interview pro časopis Time, což následně zchladilo nastartovaný optimismus. Celkově tak zde stála panuje vysoká nejistota, která resultuje v nadprůměrnou volatilitu a zaostávání sektoru za akciovými trhy.
Navzdory výše uvedeným nejistotám předpokládané kroky nové administrativy USA v rámci sektoru zdravotní péče znamenají pozitivní výhled pro velké farmaceutické společnosti, biotechnologie a distributory léků. Naopak negativní dopady by zásadní úpravy stávajícího zdravotního systému měly na nemocnice a zdravotní pojišťovny. Informoval Martin Pecka, portfolio manažer Generali Investments CEE.
Témata: akcie, zdravotnictví
Související
18. prosince 2024 10:20
4. října 2024 10:11
30. září 2024 11:31
29. srpna 2024 6:15
26. června 2024 21:50