Česká republika splňuje všechna ekonomická kritéria pro přijetí eura. Vyplynulo z aktuální analýzy Výzkumné služby Evropského parlamentu, na které jako první upozornil lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.
„Ekonomické ukazatele říkají, že česká ekonomika je v dobré kondici. Tím, že jsme od roku 2004 členem Evropské unie, zavázali jsme se v přístupové smlouvě k přijetí této společné měny," upozorňuje na naše dobré hospodářské výsledky europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem kontrolního a rozpočtového výboru Evropského parlamentu.
Podle europoslance Zdechovského by však za současné situace bylo zavedení eura politická sebevražda. „Velká část Čechů je však proti. Podle průzkumu Eurobarametru je 70 % Čechů proti zavedení eura, pouze 29 % je pro," upozorňuje na další evropský výzkum Zdechovský.
Přijetí eura neznamená zdražení cen
Termín přijetí společné měny určuje vláda a členství je podmíněno splněním ekonomických a právních kritérií, které vymezila Maastrichtská smlouva. Jednotná měna s sebou nese odstranění kurzového rizika z většiny zahraničně obchodních transakcí, značnou výhodou je pozitivní vliv cenové transparentnosti na kvalitu konkurenčního prostředí, zlevnění bezhotovostního platebního styku se zahraničím, odstranění poplatků za výměnu měn, snazší cestování a v neposlední řadě také pobídka pro příliv zahraničních investic.
„Častým mýtem ohledně přijetí eura je to, že s eurem se automaticky zvednou ceny v obchodě. Je to opakovaně vyvrácený mýtus, který mají Češi a někteří euroskeptičtí politici uložený v hlavě, a není to v žádném případě pravda," dodává europoslanec Zdechovský. Přijetí eura by byla neutrální operace, při které budou jak ceny, tak mzdy i úspory přepočítány aktuálním koeficientem.
Související
16. prosince 2024 10:34
15. listopadu 2024 9:34
11. listopadu 2024 10:30
7. listopadu 2024 10:18
18. října 2024 10:57