Řada uchazečů o zaměstnání s evidencí na Úřadu práce ČR (ÚP ČR) by mohla v budoucnu získat novou práci. Na základě Memoranda o vzájemné spolupráci, které společně podepsali Kateřina Sadílková, pověřená řízením ÚP ČR a předseda Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR) Dan Jiránek, se obě strany zaměří na ještě užší komunikaci při řešení sociálních i životních situací skupin klientů ÚP ČR, kterým hrozí dlouhodobá nezaměstnanost, informuje MPSV.
„Spolupráce vytvoří nové možnosti pro mnoho lidí, kteří se dostali do těžké životní situace a nemohou si najít dlouhodobě zaměstnání. Nabídnutá práce pro obec jim pomůže opět získat pracovní návyky a vrátit je do normálního života,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
V rámci vzájemné spolupráce a za pomoci nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti (APZ) se SMO ČR rozhodl podpořit uchazeče o zaměstnání v jejich snaze získat práci. Vzájemná spolupráce se bude týkat také oblasti prevence sociálního vyloučení, zabránění zneužívání sociálních dávek nebo komunitního plánování.
„Jde o to, podchytit celou škálu nástrojů, nejen v rámci APZ. Musíme se zaměřit také na sociální a životní podmínky obyvatel obcí. Jestliže dostanou šanci lidé, kteří by například kvůli věku, péči o malé děti nebo nízké kvalifikaci získali práci jen velmi těžko, pak je možné touto cestou zlepšit jejich příjem. Jestliže s nimi navíc budeme pracovat intenzivněji i po sociální stránce, mohou se dostat ze začarovaného kruhu. Získají pracovní návyky a budou mít mnohem vyšší šance na trhu práce,“ vysvětlila Kateřina Sadílková, pověřená řízením ÚP ČR.
„Vnímáme obtížnost situace, v níž se nacházejí uchazeči o zaměstnání, sociálně potřební občané, osoby se zdravotním postižením a další znevýhodněné skupiny obyvatel. Podpisem Memoranda společně vyjadřujeme připravenost tuto situaci řešit. Chceme podpořit snahu občanů měst a obcí o aktivní řešení jejich sociálních problémů, zkvalitnění životní úrovně osob ohrožených sociálním vyloučením,“ řekl předseda SMO ČR Dan Jiránek.
Jednou z cest, jak podpořit zaměstnávání obtížně umístitelných uchazečů, je využití institutu veřejně prospěšných prací (VPP). „Veřejně prospěšné práce patří mezi ty nejvíce využívané především ze strany měst a obcí. Jsou určeny pro pracovní uplatnění uchazečů o zaměstnání především v oblasti méně kvalifikovaných a pomocných prací, dávají ale šanci na uplatnění i v jiných činnostech ve veřejném zájmu, jako jsou školství, kultura, sport i sociální oblast,“ doplnil náměstek Jan Marek. ÚP ČR tato místa vytváří ze zákona jako krátkodobé pracovní příležitosti a přispívá na ně po dohodnutou dobu.
VPP zaměstnavatelé nejčastěji využívají při úklidu a údržbě veřejných prostranství, pomocných pracích při opravách veřejného majetku či k zajištění dalších veřejně prospěšných činností. Obce a kraje je mohou využít také při odstraňování následků živelných pohrom nebo zimních údržbách. VPP jsou časově omezené, sjednávané na dobu maximálně 12 měsíců. Od letošního ledna ale platí, že se mohou sjednat až na dva roky, s tím, že se tak děje ve výjimečných odůvodněných případech.
Témata: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Podpora v nezaměstnanosti
Související
3. prosince 2024 11:37
9. září 2024 11:04
19. srpna 2024 10:51
18. července 2024 17:22
13. června 2024 13:19
5. června 2024 12:25