Desítky Čechů řeší problém s nečekaným "dědictvím" - tuzemští mobilní operátoři po nich chtějí, aby doplatili účty za zemřelé příbuzné. Nebo je dokonce nutí, aby po nich převzali smlouvy, informují v pondělí Lidové noviny.
"Před pár měsíci uzavřel můj otec na ulici smlouvu s Telefónikou. Když zemřel, doručil jsem operátorovi úmrtní list a myslel jsem, že smlouva automaticky zanikne," popsal LN podnikatel z Prahy.
Ovšem na otcovu adresu i nadále chodily faktury a posléze i výhrůžky, proč nikdo urgované částky nehradí. "S jakýmkoli vysvětlováním jsem ale u operátora neuspěl. Musím prý v dědickém řízení přiznat, že jsem tarif po otci "zdědil", a až potom mohu smlouvu zrušit. Samozřejmě s tím, že doplatím měsíce, které zbývají do skončení smlouvy," dodal. "Tyto problémy s operátory se na naší poradenské lince opakují pravidelně," potvrdil listu právní poradce Občanského sdružení spotřebitelů Test Jan Votočka. jen od začátku roku si na postup operátora u nich stěžovaly tři desítky lidí. Právníci se vesměs shodují, že zákon žádosti o doplacení dluhů po zemřelých příbuzných nevylučuje, ale takové chování je podle nich nemorální. Operátoři se nařčení z nekalých praktik brání. "Smlouvu doručením úmrtního listu ukončujeme bez jakékoli sankce," tvrdí Jiří Janeček ze společnosti T-Mobile a stejně mluví i největší tuzemský operátor Telefónika. "My umožňujeme dědicům ukončit smlouvu bez paušálního odškodnění," řekl LN mluvčí operátora Martin Žabka.
Podle vyjádření Českého telekomunikačního úřadu však právě největší tuzemský operátor bez viny není. "ČTÚ vydal v květnu rozhodnutí, kterým společnosti Telefónika ukládá, aby změnila všeobecné podmínky. Konkrétně ustanovení upravující platnost účastnické smlouvy po smrti účastníka. Bylo to nezbytné z důvodů ochrany spotřebitelů," sdělila mluvčí úřadu Jana Artěmenková.
Témata: mobily
Související
12. prosince 2024 19:22
16. září 2024 10:32
19. července 2024 7:35
11. června 2024 10:50
14. května 2024 11:13
14. května 2024 10:27