Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Distributorům pohonných hmot se přitíží

Distributorům pohonných hmot se přitíží

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Distributorům pohonných hmot chtějí výrazně zpřísnit podmínky pro jejich podnikání ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) a šéf rezortu financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ti v pondělí odhadli, že by do státní kasy mohlo z DPH z pohonných hmot připutovat o pět až deset miliard korun více.

"Při zpřísňování podmínek pro distributory pohonných hmot, tedy pro velkoobchodníky, plánujeme postupovat podobným způsobem, jako změn týkajících se distributorů a výrobců alkoholu," uvedl ministr Kuba s tím, že v Česku je zhruba 1500 registrovaných distributorů pohonných hmot, zatímco na Slovensku nebo v Maďarsku jich je kolem 20 a 30.

Mnoho z těchto velkoobchodníků provozujících činnost na území Česka jsou přitom podle Kuby jen takzvané bílé koně. "Proto chceme změnit distribuci pohonných hmot na koncesovanou živnost. Obchodník bude nejen povinen doložit patřičné vzdělání, ale také bude muset složit kauci a prokázat svojí bezúhonnost," vysvětlil Kuba a dodal, že výše kauce by mohla být i 20 milionů korun.

Ministr financí doplnil, že není možné, aby na českém trhu nemorální a nepoctiví podnikatelé prakticky legálně tunelovali veřejné finance. "DPH je svým způsobem geniální vynález například z hlediska plánování nebo účetnictví, bohužel však počítá s tím, že všichni budou jednat poctivě," řekl Kalousek.

Ten si od nových opatření slibuje, nejen vyšší výběr daní, ale zároveň i zlepšení situace v oblasti rovných podmínek na trhu.

Návrhy obou ministrů by mohly vstoupit v platnost v průběhu příštího roku. "Připravované změny nijak neovlivní ceny pohonných hmot u čerpacích stanic a motoristé se v tomto ohledu nemají čeho obávat," odpověděli shodně oba ministři na závěrečný dotaz Mediafaxu.

Témata:  pohonné hmoty

Aktuálně se děje

9. ledna 2025 10:26

Nezaměstnanost přesáhla čtyři procenta. Prosinec přinesl nejhorší čísla za osm let

Míra nezaměstnanosti v Česku loni v prosinci poskočila na 4,1 procenta. I když je prosincový nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu sezónnosti železným pravidlem tuzemského trhu práce, jeho současný rozsah přesto nasvědčuje určitému zhoršování podmínek v oblasti zaměstnávání v Česku. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy