Kim Dotcom, zakladatel webového serveru na sdílení souborů Megaupload.com, v pondělí stanul před novozélandským soudem. Prohlásil, že je nevinný, a žádal o propuštění na kauci, informuje agentura Reuters.
Kim Dotcom, vlastním jménem Kim Schmitz, je obviněný z internetového pirátství a praní špinavých peněz. Prostřednictvím svého právníka soudu řekl, že je nevinný a nemá v plánu utéct, chce proto být vyšetřován na svobodě. Soudce se naopak domnívá, že obžalovaný disponuje dostatečnými finančními prostředky a několika falešnými identitami, které by mu umožnily útěk. Osmatřicetiletý programátor německého původu byl zatčen v pátek ve svém novozélandském sídle. Spolu s ním policisté zadrželi také Němce Finna Batatu a Mathiase Ortmanna a Nizozemce Brama van der Kolka, kteří čelí stejným obviněním. Tentýž den americké úřady uzavřely portál Megaupload.com, který podle nich sdílením hudby, filmů a dalších dat porušoval autorské zákony. Obhajoba argumentuje tím, že stránky sloužily jako pouhé úložiště dat, provozovatelé proto nejsou zodpovědní za jejich obsah. V pondělí agentura Reuters oznámila, že další dva hledaní muži už jsou rovněž ve vazbě - německá policie zatkla Svena Echternacha, Nizozemci chytili Estonce Andruse Nomma. Ze sedmi podezřelých v kauze Megaupload je tak v tuto chvíli na svobodě jen Slovák Július Benčko. Američané tvrdí, že Megaupload.com během několika let vydělal nelegálním sdílením 175 milionů dolarů (3,44 miliardy korun) a žádají vydání Dotcoma.
Případ probíhá na pozadí chystaného amerického zákona, který má přísněji potírat internetové pirátství a bránit zájmy nahrávacích a filmových společností a institucí chránících autorská práva.
Proti legislativním úpravám známým pod zkratkami SOPA (Zákon proti internetovému pirátství) a PIPA (Zákon na ochranu intelektuálního vlastnictví) se na internetu zdvihla vlna odporu. Význačné světové servery vyjádřily obavy, že zákony omezí svobodu a nezávislost internetu. Pod nátlakem veřejnosti pak americký Senát hlasování odložil na neurčito. Média referují o Dotcomově neuvěřitelném majetku a zhýralém životním stylu. Podle FBI měl internetový magnát v roce 2010 na svém projektu vydělávat více než dva miliony korun denně.
Témata: internet
Související
12. prosince 2024 19:22
14. května 2024 11:13
27. února 2024 10:06
1. února 2024 17:37
24. listopadu 2022 11:40
20. dubna 2022 9:15