Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) neuzavře smlouvu na nový informační systém pro vyplácení dávek se společností DXC Technology, kterou loni vybralo v tendru. Úřad se společnost rozhodl vyřadit kvůli nízké ceně po přezkoumání, které po stížnosti neúspěšného uchazeče nařídil antimonopolní úřad.
ČTK o výsledku informoval předseda sněmovního podvýboru pro dávkové systémy Lukáš Kolářík (Piráti), který postup ministerstva označil za "minimálně nestandardní". Ministerstvo svůj postoj hájí a chce dál postupovat podle podmínek, které mu stanoví zákon.
"MPSV prozkoumává všechny možnosti, jak zajistit výplatu dávek i po roce 2020," uvedla na dotaz ČTK mluvčí ministerstva práce Kristýna Křupková.
Výběrové řízení na dodavatele systému dávek se konalo už dvakrát. Druhý tendr vyhlásil resort v roce 2017. Zakázku se zadávací cenou 270 milionů bez daně z přidané hodnoty se rozhodl přidělit firmě DXC Technology. Námitky neúspěšného uchazeče, kterým byl s cenou 829 milionů korun OKSystem, odmítl. OKSystem se v březnu obrátil na antimonopolní úřad. Stěžoval si na nízkou cenu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky z loňského prosince zrušil a nařídil přezkoumat.
"Ačkoliv cena tvoří polovinu hodnotícího kritéria soutěže, byla právě na tomto základě jedna ze společností vyřazena. Pokud ministerstvo práce nakonec zakázku přidělí současnému dodavateli OKSystem, zvítězí společnost s trojnásobnou cenovou nabídkou," uvedl Kolářík.
Ministerstvo uvedlo, že na základě rozhodnutí ÚOHS nová hodnotící komise znovu a detailně prověřila všechny položky nabídkové ceny, přizvala i odborníka. Výsledkem bylo doporučení k vyloučení DXC Technology. "Vítězný dodavatel má lhůtu 15 dní k podání námitek. Na základě jeho reakce pak bude MPSV postupovat podle zákonem stanovených podmínek. Pokud se uchazeč odvolá, bude se situací zabývat ÚOHS. Pokud bude z výběrového řízení vyloučen, zůstane ve výběrovém řízení jediný uchazeč," sdělilo ministerstvo. Resort podnikl první kroky k tomu, za jakých podmínek by bylo možné zadat otevřené výběrové řízení na rozvoj a provoz stávajícího systému. "Existují ale i další možnosti řešení, které zahrnují dohodu s nynějším dodavatelem, společností OKSystem," dodalo MPSV.
Poprvé začalo ministerstvo dodavatele hledat před koncem roku 2014. Tehdy stanovilo cenu 616 milionů korun. Zájem mělo sedm uchazečů, zvítězila firma OKSystem. V listopadu 2016 ministerstvo od spolupráce s ní ale odstoupilo. Podle tehdejších zástupců resortu byl průběh zakázky neuspokojivý a OKSystem nezaručil, že vše stihne dokončit. Firma si naopak stěžovala na nesoučinnost ministerstva a podala žalobu k soudu o určení neplatnosti rozhodnutí. Soudní jednání se odročilo do září, obě strany začaly jednat o mimosoudním řešení.
Systém pro výplatu dávek je součástí připravovaného jednotného informačního systému resortu práce. Ten měl původně fungovat už od roku 2017 a stát kolem 1,5 miliardy korun. Podle nového harmonogramu by měl být plně v provozu od roku 2021. Propojení s agendami České správy sociálního zabezpečení, které zahrnují důchody či nemocenské, se ale letos odložilo ale až na rok 2022. Ucelený systém tak resort může mít až v příštím volebním období.
Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) opakovaně ujistila, že nový systém bude v provozu od roku 2021. Na zadání zakázky a vytvoření nového systému pro výplatu dávek má tak resort 16 měsíců. Podle Koláříka se ale dá očekávat, že by se vyřazený vítěz tendru mohl ještě odvolat stejně jako předtím neúspěšný uchazeč.
Témata: Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jana Maláčová, sociální dávky
Související
3. prosince 2024 11:37
9. září 2024 11:04
19. srpna 2024 10:51
18. července 2024 17:22
13. června 2024 13:19
5. června 2024 12:25